Depresyonlu hastalarda EKT'nin TRH'ya TSH cevabı üzerine etkileri
The effects of ECT on TSH response to TRH depressed patient
- Tez No: 138505
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET DEPRESYONLU HASTALARDA EKT'NİN TRH'YA TSH CEVABI ÜZERİNE ETKİLERİ Bu çalışmada EKT yapılan ve antidepresan tedavi verilen depresyon hastalarında ve sağlıklı kontrollerde TRH'ya TSH cevabı değerlendirilmiştir. Çalışmaya DSM-IV tanı kriterlerini karşılayan 36 depresyon hastası alındı. İntihar düşüncesi ve psikotik belirtileri olan 20 hastaya EKT uygulandı. Antidepresan tedavi verilen grupta ise 16 hasta vardı. Yirmi kişilik kontrol grubu fiziksel ve mental açıdan sağlıklı gönüllülerden oluşturuldu. EKT tedavisine alınan depresyon hastalarında bazal TSH değerleri (normal sınırlarda olmakla birlikte) sağlıklı kontrollerden düşük bulundu. Bazal ST3 ve ST4 düzeyleri ise her iki depresyon grubunda da sağlıklı kontrollerden farklı değildi. TRH'ya TSH cevabının hem tek bir EKT uygulaması ile, hem de tekrarlayan EKT uygulamaları ile (klinik cevap gözlenmesine rağmen) değişmediği bulundu. Depresyon hastalarının %30'unda TRH'ya TSH cevabının kör olduğu tespit edildi. EKT ve antidepresan tedavi ile hastalarda düzelme olmasına rağmen TRH'ya TSH cevabmdaki körlükte ve bazal TSH değerlerinin düşüklüğünde belirgin bir değişiklik olmadı. Sonuç olarak bazal TSH düşüklüğünün ve TRH'ya TSH cevabmdaki körlüğün bir trait- marker olabileceği, ilaç ve EKT tedavisinin TRH'ya TSH cevaplarım en azından tedaviye cevap döneminde değiştirmediği; dolayısıyla özellikle ağır depresyonu olanlarda bazı HPT eksen değişiklikleri olmasına rağmen, EKT ve ilaçların depresyonu tedavi edici etkilerinin HPT aks üzerine olan etkileri ile doğrudan ilişkili olmayabileceği kanaatine varılmıştır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF ECT ON TSH RESPONSE TO TRH IN DEPRESSED PATIENTS In this study, TSH response to TRH was assessed in patients with depression who were applied ECT or antidepressant treatment, and in healty control group. Thirty-six patients who fully met DSM-IV criteria for major depressive episode or bipolar disorder-depressive episode were included in the study. ECT and antidepressant treatment were applied in 20 and 16 patients, respectively. The control group consisted of 20 physically and mentally healty volunteers. Basal TSH levels in patients who were given ECT were lower than those in the control group, but they were within the normal range. Basal 1T3 and 1T4 levels in patients did not differ from those in the control group. TSH response to TRH did not change through single or repeated ECT's despite the clinical response to treatment. There was blunted TSH response to TRH in 30% of the depressed patients. There was no significant change in the blunted TSH response to TRH and in the low basal TSH levels with medical or ECT treatment despite the clinical response. As a result, it may be thought that low basal TSH levels and the blunted TSH response to TRH may be a trait-marker in depressed patients, and that although there are same abnormalities in HPT axis in depression, the therapeutic effects of drug therapy or ECT on depression do not directly related to their impacts on HPT axis. 50