Prematür yenidoğanlarda respiratuar distres sendromunun serum serbest karnitin düzeyleri ile ilişkisi
Relationship between serum free carnitine levels and respiratory distress syndrome in preterm newborns
  1. Tez No: 138506
  2. Yazar: AYHAN ERCİYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Karnitinin surfaktan sentezi üzerine olan etkileri göz önüne alınırsa; düşük karnitin düzeylerinin RDS gelişimi ve/veya RDS tablosunun ağırlığı ve prognozu üzerine etki edebileceği akla gelmektedir. Bu amaç doğrultusunda prematür yenidoğanlarda RDS'nin serum serbest karnitin düzeyleri ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlayarak yapmış olduğumuz çalışmamızda; gestasyonel yaşı 34 hafta ve altında olan prematür yenidoğanlarda doğumu takiben ilk 6 saat içinde, 3. gün ve 7.gün serum serbest karnitin düzeyleri ölçüldü. Birinci gün karnitin düzeylerinin RDS ve kontrol gruplarında normal sınırlar içinde olduğu, RDS'li grupta 3. ve 7. gün karnitin düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde düştüğü gözlendi. Kontrol grubunda ilk 3 gün karnitin düzeylerinde düşme izlenmedi. Bununla beraber hem RDS'li hem de kontrol grubunda 7. gün karnitin düzeylerinin yarı yarıya düştüğü tespit edildi. Gestasyonel yaş, cinsiyet ve doğum ağırlığı ile karnitin düzeyleri arasında bir korelasyon tespit edilmedi. 70Bu sonuçlar doğrultusunda RDS gelişiminde primer olarak karnitin eksikliğinin rol oynamadığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte RDS'li prematür yenidoğanlarda doğumu takiben ilerleyen ilk günlerde karnitin ihtiyacının ve kullanımının arttığını, özellikle 3. gün karnitin düzeylerindeki düşmenin RDS'li yenidoğanlarda karnitinin, ayrıca surfaktan sentezi içinde kullanılıyor olmasından kaynaklanabileceğini, gelişebilecek karnitin eksikliğinin RDS tablosunun ağırlığını ve seyrini olumsuz yönde etkileyebileceğini, surfaktan sentezi üzerine olan etkileride göz önüne alınarak karnitinin; hem RDS insidansını azaltmak amacıyla maternal kullanımının, hem prematür yenidoğanlarda, hem de RDS gelişmiş prematür yenidoğanlarda tedavi amacıyla kullanılmasının başka çalışmalarla desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY We may consider that low carnitine levels may be effective on development or intensity and prognosis of RDS when we think effects of carnitine on synthesis of surfactant. In this respect we aimed to determine relation of free carnitine levels and RDS in premature newborns. In this study we measured serum free carnitine levels in premature newborns at 34 th week and less than 34 th week of gestational age at first 6 th hour, 3 rd. and 7 th. days following birth. Carnitine levels in group with RDS and control group were within normal limits at lst.day but a significant decrease was dedected when compared with control group at 3 rd. and 7 th. days. Decreasing of carnitine levels was not observed in control group at first 3 days but dropped to the half of the starting levels in each two groups at 7 th. day. There was no correlation between gestational age, sex, birth weight and carnitine levels. 72In conclusion, we can state that deficiency of carnitine has no role primarily in developing RDS. However need of carnitine was increased following birth and carnitine levels might be decreased in newborns with RDS especially at 3 rd.day because of synthesis of surfactant. We believe that carnitine suplementation to mothers who have the risk of premature birth and to the prematur newborns who have the risk of RDS may prevent RDS development and decrease the severity of RDS. Further studies are needed to evaluate the effects of carnitine suplemention on RDS. 73