Respiratuar distres sendromlu yenidoğanlarda kan L-Arginin düzeyleri ve L-Arginin desteğinin klinik değerlendirilmesi
Blood L-Arginine levels and clinical evaluation of L-Arginine support in newborns with respiratory distress syndrome
- Tez No: 267498
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
L-Arjinin, pulmoner dolaşım ve pulmoner damar tonusunda önemli rol oynayan nitrik oksitin öncülüdür. Amacımız, Respiratuar Distres Sendromu olan ve olmayan bebeklerde L-Arjinin seviyelerini karşılaştırmak ve kan L-Arjinin konsantrasyonları ile hastalığın şiddeti arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmaya yenidoğan yoğun bakım servisimize yatırılan 30 prematüre bebek dahil edildi. Bu bebeklerin Respiratuar Distres Sendromu olan 20 tanesi çalışma grubunu oluşturdu ve Respiratuar Distres Sendromu olmayan diğer 10 bebek ise kontrol grubu olarak kullanıldı. Çalışma için kan örnekleri bebeklere hiçbir tedavi verilmeden veya girişim uygulanmadan önce ve yaşamın 7.gününde (ikinci kan örneği) alındı. Laboratuar testleri için tandem kütle spektrometresi kullanıldı. Respiratuar Distres Sendromu olan 20 bebek iki gruba ayrıldı. Bebeklerin yarısına (10 bebek) 5 gün boyunca L-Arjinin desteği (1,5mmmol/kg/gün) verildi. L-Arjinin desteğinin ilk gününde, L-Arjinin desteği verilen Respiratuar Distres Sendromlu grupta, L-Arjinin verilmeyen grupta ve kontrol grubunda L-Arjinin düzeyleri sırası ile 8.7 ± 4.1, 12.6 ± 4.5 ve 8.6 ± 5.1?M/l idi. 7.günde, L-Arjinin desteği verilen Respiratuar Distres Sendromlu grupta, L-arjinin verilmeyen grupta ve kontrol grubunda L-arjinin düzeyleri sırası ile 11.9± 5.0, 10.9±5.4 ve 9.4±4.1 ?M/l idi. Gruplar arasında, 1. ve 7.gündeki ortalama kan L-Arjinin düzeyleri açısından, istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0,05).Aynı zamanda, bu üç grubu oksijenasyon endeksi, hastanede kalış ve ventilasyon süresi açısından karşılaştırıldık ve istatistiksel olarak anlamlı fark bulamadık (p>0,05). Biz L-Arjinin desteğinin Respiratuar Distres Sendromunun seyrine etkisi olmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
L-arginine is the precursor of nitric oxide which plays an important role on pulmonary circulation and pulmonary vascular tone. Our aim was to compare the levels of L-arginine between infants with respiratory distress syndrome and infants without respiratory distress syndrome and to determine the relationship between blood L-arginine concentrations and severity of disease. Thirty premature infants who were admitted to our neonatal intensive care unit were included the study. Twenty of these infants with respiratory distress syndrome were study group and the other 10 infants without respiratory distress syndrome served as controls. Blood collections were made before any treatment or intervention given to infants and on the seventh days of life (second blood collection) and tandem mass spectrometry was used for laboratory testing. Twenty infants with respiratory distress syndrome were divided into two groups. L-Arg (1.5 mmol/kg/ day) supplementation was given to the half of infants (10 infants) with respiratory distress syndrome for 5 days. On the first day in L-Arg supplemented respiratory distress syndrome group, L-Arg non-supplemented group and control group mean L-arginine levels were 8.7 ± 4.1, 12,6 ± 4.5 and 8.6 ± 5.1 microM/L respectively. On the seventh day in L-Arg supplemented respiratory distress syndrome group, L-Arg non-supplemented group and control group mean L-arginine levels were 11.9 ± 5.0 , 10.9±5.4 and 9.4±4.1 microM/L respectively. There was no statistically significant difference between groups on the first and seventh days mean levels of blood L-Arg (p> 0.05).We also compared these three groups with respect to oxygenation index, duration of hospital stay and duration of ventilation, and could not find statistically significant difference (p> 0.05). We concluded that supplementation of L-arginine has no affect in the course of respiratory distress syndrome.