fraksiyonel radyoterapideki tedavi düzeneğinin biyolojik dozimetri ile incelenmesi
The investigation of treatment setup in fractionated radiotheraphy by biological dozimetry
  1. Tez No: 138507
  2. Yazar: İDİL ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
V.TÜRKÇE ÖZET Kanserin radyasyon tedavisinde, tümöre verilmesi planlanan radyasyon dozunun iyi hesaplanması ve hastanın tedavi göreceği düzeneğin tedavi planına göre uygulanması çok önemlidir. Bu düzeneğin fiziksel kontrolü klinisyen, radyasyon fizikçisi ve radyoterapi teknisyeni tarafından titizlikle sağlanmalıdır. Hesaplamalarda ve/veya düzenekte meydana gelebilecek olası bir hatanın anlaşılması, radyasyon sonucu meydana gelen kromozom hasarının ölçülmesi esasına dayanan biyolojik dozimetri ile mümkündür. Bu tez projesinde, pelvis bölgesine radyoterapi uygulanan hastalardaki tümöre planlanan radyasyon dozu hesabının ve tedavi düzeneğinin biyolojik olarak kontrolünün sağlanması amaçlanmıştır. İlaç tedavisi öngörülmeyen 20 hastanın, fraksiyone radyoterapiye başlamasından önce ve tedavinin 8 ila 12. günleri arasındaki herhangi bir günde (hafta sonları dahil değildir) periferik kanları alınmıştır. Tedavi öncesi alınan kanlara, her bir hasta için hesaplanan ETVD in vitro olarak uygulanmıştır. ETVD, her bir hastanın ağırlığı, ışınlanan hacmi ve belirli fraksiyon sayısı kadar tümörüne verilen dozun hesabı ile elde edilmiştir. Tedaviden önce ve tedavi esnasında kültüre alman periferik kan lemfositleri mitojen (phytohemaglutinin) ile aktiflenerek mitoza girmeleri sağlanmış ve Cytochalasin-B ile hücre bölünmesi engellenen iki çekirdekli hücrelerde ki kromozom hasarı mikronükleus (MN) oluşumu ile ölçülmüştür. MN'lar, asentrrk kromozom parçacıklarından veya DNA replikasyonu ve nükleer bölünmeyi takiben asıl nükleuslarda bulunmayan bütün kromozomlardan kaynaklanmaktadır. Fraksiyone tedavi esnasında elde edilen (in-vivo) mikronükleus oluşum sıklıkları (MN/İÇ) ile bu fraksiyone 33tedavilere eşdeğer radyasyon dozlarının, hastaların tedaviye başlamasından önce in-vitro olarak verilmesi sonucu elde edilen mikronükleus oluşum sıklıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. In vitro eşdeğer doz sonrası alınan kan sonuçlarındaki MN/İÇ oranı 0.195 ile 0.540 arasında, radyoterapi süresinde yüklenen eşdeğer doz sonrası elde edilen MN/İÇ oranı ise 0.213 ile 0.625 arasında değişmektedir. In vitro eşdeğer toplam vücut dozu sonrası elde edilen MN/İÇ oranları ile radyoterapi süresinde yüklenen eşdeğer doz sonrası elde edilen MN/İÇ oranlan arasında istatistiksel olarak iyi bir ilişki (r=0.847) bulunmuştur. Bu anlamlı ilişkinin varlığı, hastalara uygulanan fraksiyone radyoterapinin ve tedavi düzeneğinin doğruluğunu göstermektedir. 34
Özet (Çeviri)
V.İNGİLİZCE ÖZET THE INVESTIGATION OF TREATMENT SETUP IN FRACTIONATED RADIOTHERAPY BY BIOLOGICAL DOSIMETRY In radiation therapy of cancer, the correct tumour dose calculation and the correct application of treatment setup according to the prescribed treatment plan is very important. The physical control of this setup should be carefully checked by the clinician, radiation physicist and radiotherapy technician. Any possible mistake that may occur in calculations and/or in setup could also be checked by the biological dosimetry based on measuring radiation induced chromosome damage. In this thesis project, the aim was the biological control of both radiation dose calculation planned to the patients having pelvic area tumours and treatment setup. Peripheral blood samples were collected from 20 patients with no prescribed chemotherapy, before starting fractionated radiotherapy and at any time between 8,h and 12th days of the treatment (except the weekends). Equivalent whole body dose (EWBD) that was calculated for each patient was given in vitro to blood taken before treatment. EWBDs were calculated from patients weights, irradiated volumes and total tumour dose given on 8,h and 12,h days of the fractionated therapy. Peripheral blood lymphocytes that were taken before and during therapy were cultured in the presence of mitogen (phytohemaglutinin) to induce mitogenesis and then cell division was blocked by the Cytochalasin-B in order to measure chromosome damage with the induction of micronucleus (MN) in binucleate (BN) cells. MNs may arise from acentric chromosome fragments or whole chromosomes that were not segregated during nuclear division. The relationship between the micronucleus frequencies (MN/BN) 35scored during a definite time of the therapy (in vivo) and the micronucleus frequencies scored after the application of in vitro radiation dose equivalent to total fractional dose received in this definite time of therapy. MN/BN rates scored following in vitro application of EWBD differed between 0.195 and 0.540, whereas MN/BN rates obtained during radiotherapy equivalent to EWBD differed between 0.213 and 0.625. It was shown that there was a statistically good correlation (r=0.847) between the MN scores following in vitro applied EWBD and MN scores obtained after a definite fractional therapy that EWBD was determined. The existence of this correlation has confirmed the correct application of fractionated radiotherapy and treatment setup for the patients. 36