Hipergliseminin elektrodermal aktivite üzerine etkisinin streptozotosin ile diabet oluşturulmuş sıçanlarda incelenmesi
An investigation on the effect of hyperglycemia on electrodermal activity in streptozotocin induced diabetic rats
- Tez No: 138518
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖZESMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Hipergliseminin Elektrodermal Aktivite Üzerine Etkisinin Streptozotosin İle Diabet Oluşturulmuş Sıçanlarda İncelenmesi Diabetli hastalarda ve deney hayvanlarında yapılan çalışmalar, diabetin birçok fizyolojik ve nöropsikolojik parametreyi etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, streptozotosin (SZ) ile diabet oluşturulmuş sıçanlarda hipergliseminin Elektrodermal Aktivite (EDA) üzerine olan etkisinin incelenmesi ve EDA'nın diabetli hastalarda bir ölçüm yöntemi olarak uygulamlabilirliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmalar Spraque Dawley cinsi, 5-6 aylık, 320 ± 40 gr ağırlığında, 45 adet erkek sıçanda gerçekleştirilmiştir. Deney planında sıçanlar plasebo (n=15), deney A (n=15) ve deney B (n=15) grupları olarak ayrılmıştır. Diabet modeli iki ayrı dozda streptozotosinin intraperitoneal yolla verilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Deney A grubuna 60 mg/kg ve Deney B grubuna 80 mg/kg dozlarında streptozotosinin distile sudaki çözeltisi tek doz olarak verilmiştir. Plasebo grubuna ise streptozotosine eşit hacimde serum fizyolojik uygulanmıştır. Deney gruplarına herhangi bir tedavi uygulanmamıştır. Her üç grupta da ağırlık, idrar glukozu, kan glukozu ve EDA ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler, deney ve plasebo gruplarında SZ enjeksiyonundan önce (O.gün), enjeksiyondan sonra 1. ve 10. günlerde eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. EDA kayıtlarında, sıçanın arka ekstremitel erinin plantar yüzeylerine yerleştirilen 0,8cm çaplı iki Ag/AgCİ elektrot vasıtasıyla kaydedilmiştir. Elektrotlar ile deri arasına agar agar j eli konulmuştur. Aktif elektrot tarafından kaydedilen deri iletkenlik düzeyleri Deri İletkenlik Ünitesi ile kaydedilmiştir. Deri İletkenlik Ünitesinden elde edilen analog sinyaller PC bilgisayara aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An investigation on the effect of hyperglycemia on electrodermal activity in streptozotocin induced diabetic rats In a number of studies on diabetic patients and diabetic animals it is shown that diabetes affects lots of physiological and neuropsychological parameters. The aim of this study is to examine the effect of hyperglycemia on electrodermal activity (EDA) in streptozotocin (SZ) induced diabetic rats and to investigate the applicability of EDA as a method of measurement in diabetic patients. 45 male Spraqeu Dawley rats initially weighing 320±40 g at an age of 5-6 months were divided into 3 different groups of placebo (n=15), test group A (60 mg/kg SZ, i.p., n=15) and test group B (80 mg/kg SZ, i.p., n=15). Diabetic models were performed by the injection of two different doses of SZ in distiled water solvent intraperitoneally. Physiological saline equal in volume to SZ was given to placebo group. It hasn't given any medical treatment to the test groups. Final weight, urine glucose, blood glucose and EDA were measured in placebo and test groups simultaneously, before SZ injection (0. day) and after SZ injection 1. and 10. days. EDA was recorded from rat's planter surface of posterior extremites using 0,8 cm diameter Ag/AgCl disc electrodes. The skin conductance levels were recorded with active electrode by Skin Conductance Unit (SCU). The analog signals taken from SCU were transferred to PC computer. Tonic parameters were recorded in two minutes without any stimuli (skin conductance level-SCL, skin conductance frequency rate- SCFr). Phasic parameters were recorded giving 15 auditory stimuli of 500 Hz in frequency, 90 dB in intensity 1 sec duration (skin conductance response rate-SCRr, skin conductance response magnitude-SCRm, time depended parameters, habituation number-HN).