Aspartat ve glumatlı kan kardioplejisinin ventrikül fonksiyonlarına etkisi
Effects of blood cardioplegia enriched with aspartate-glutamate to the ventricular functions
- Tez No: 138520
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. NACİ EMİROĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET 1955 lerden sonra açık kalp cerrahisi esnasında myokardı korumak için çeşitli kardiyopleji teknikleri geliştirilmiştir. Bu tekniklerden biriside aspartat-ghitamat ile zenginleştirilmiş kan kardiyoplejisidir. Bizim bu çalışmamızda; iyi ve kötü ventrikül performanslı koroner bypass cerrahisi uygulanmış hastalarda postoperatif dönemde aspartat-glutamat ile zenginleştirilmiş kan kardiyoplejisinin miyokard fonksiyonları üzerine olan etkisini araştırdık. Hastalar ve Yöntemler: Biz bu çalışmada elektif koroner bypass cerrahisi uygulanan 40 hastayı iyi ventriküüü kontrol grubu (grup T), iyi ventriküllü çalışma grubu (grup H), kötü ventriküllü kontrol grubu (grupni ), kötü ventriküllü çalışma grubu (grup IV ) olarak inceledik. EF si %40'ın altında olan hastalar kötü ventrikül fonksiyonlu grubu oluşturdu. Kontrol grubunda ki hastalara aspartat-glutamat içermeyen kan kardiyoplejisi verilirken çalışma grubuna aspartat-glutamat eklendi. İntraoperatif ve postoperatif dönemde miyokardiyal hasar, kontraktil fonksiyonlar kardiyak enzimler, troponin-T ve hemodînamik ölçümler ile karşılaştırıldı. 61Sonuçlan Myokardiyal hasarın düzeyim gösteren CK, CK-MB ve Tropomn-T değerleri arasında gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. CO iyi ventriküllü hastaların çalışma grubunda postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various cardioplegia techniques have been developed for myocardial protection since 1955. One of these is blood cardioplegia enriched with aspartate-glutamate substrats. In this study, we compared the effects of substrat-enriched cardioplegia between the patients who had normal or poor left ventricular function, which underwent elective coronary artery bypass grafting surgery. Material and methods:We compared 40 patients which were performed elective KABG. Patients divided into four groups as control (group I) and study (group II ) for normal left ventricular function and control (group HI ), study (group IV ) for poor left ventricular function each group has ten patients.The patients who had ejection fraction under 40 % accepted as poor left ventricular function. Only blood cardioplegia was delivered to the control groups and substrat- enriched blood cardioplegia was delivered to the study groups. In intraoperative and postoperative periods, myocardial function, cardiac enzymes, Troponin-T and hemodynamic parameters were compared between each groups. 63 fmtH^^'^^'^r“ WJ -?...?._?”?..^^j^'...Results: CK, CK-MB and Troponin-T were used as myocardial demag markers and there were no significant differences between study and control groups.