Aspartat ve glutamatlı terminal sıcak (35˚ C) kan kardiyoplejisinin ventrikül fonksiyonlarına etkisinin hemodinamik parametreler ve kardiyak enzim düzeyleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of ventricular functions recieving aspartate-glutamate enriched terminal warm (35˚ C) blood cardioplegia by haemodynamic parameters and cardiac enzyme levels
- Tez No: 165297
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN DEMİRCİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV ÖZET Şahin H.S. Aspartat ve glutamatlı terminal sıcak (35°C) kan kardiyoplejisinin ventrikül fonksiyonlarına etkisinin hemodinamik parametreler ve kardiyak enzim düzeyleriyle değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Tezi. ANKARA 2005 Terminal sıcak kan kardiyoplejisi ve glutamat-aspartatla zenginleştirlimiş kan kardiyoplejilerinin herbirinin özellikle enerji yoksunu iskemik kalbi reperfüzyon hasarından korumakta faydalı oldukları bilinmektedir. Çalışmamızda bu iki uygulama entegre edilmiş, kontrollü sıcak bir reperfüzyon sağlamak maksadıyla, iyi ventrikül fonksiyonlarına sahip elektif koroner arter cerrahisi uygulanacak hastalarda hemodinamik parametreler, kardiyak Troponin T ve CK-MB düzeyleri esas alınarak, myokardı korumadaki etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır.Elektif koroner bypass cerrahisi uygulanan 20 hasta, 10 hasta kontrol grubu (Grup I), 10 hasta çalışma grubu (grup II) olacak şekilde gruplandırıldı. Her iki gruptaki hastalarda kardiyak arrest soğuk kan kardiyoplejisi ile sağlanırken, çalışma grubuna aort klempi kalkmadan önce glutamat-aspartat içeren terminal sıcak kan kardiyoplejisi“hot shot”(TSKK) uygulaması yapıldı. Postoperatif dönemde myokardiyal hasar CK-MB, Troponin-T düzeyleri ile biyokimyasal, ve CO, CI, SVI, SVR, PVR, LVSW, RVSW ölçümleriyle hemodinamik olarak değerlendirildi ve karşılaştırıldı. Glutamat-aspartatlı TSKK verilmeyen grupta tepe CK-MB ve Troponin T değerleri verilenlere göre anlamlı derecede yüksekti ( CK- MB 55.4Ü2.3 ve 37.9Ü3.7 ng/ml, TnT 0.81±0.12 ve 0.56±0.34 ng/ml). Postoperatif 24.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şahin H.S. Evaluation of ventricular functions recieving aspartate-glutamate enriched terminal warm (3S°C) blood cardioplegia by haemodynamic parameters and cardiac enzyme levels. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Cardiovascular Surgery, ANKARA 2005 Terminal, warm blood cardioplegia and aspartate-glutamate enriched blood cardioplegic solutions are well known methods to be effective in protecting energy depleted ischemic hearts from the reperfusion injury. In our study we aimed to research the effectiveness of combined methods in patients having preserved ventricular functions and are to recieve an elective CABG operation, by measuring cardiac haemodynamic parameters, cardiac Troponin T and CK-MB enzyme levels. 20 patients having an elective CABG surgery are separated into 2 groups of 10 each ( Group- 1 and Group-2). Cardiac arrest is achived with cold blood cardioplegic solution in both groups. Group 2 received aspartate-glutamate enriched TWBC“hot shot”before aortic declamping. Postoperatively, myocardial damage was assessed with CK-MB and Troponin T levels biochemically, and haemodynamically by CO, CI, SVI, SVR, PVR, LVSW, RVSW measurements and confronted between two groups. Peak CK-MB and Troponin T levels were significantly elevated in Group-1 (CK-MB 55.4±12.3 and 37.9±13.7 ng/ml, TnT 0.8Ü0.12 and 0.56±0.34 ng/ml). CO ( 5,14 ± 0,1, 6,59 ± 1,0 1/min), CI (2.77±0.83 and 3.44±0.30 1/min/m2) and SVI (29.33±0.54 and 38.0Ü0.13 rruVbeat/m2) were significantly high in the group receiving aspartate-glutamate enriched TWBC at 24.