Aspartat ve glutamatlı kan kardioplejisinin ventrikül fonksiyonlarınaetkisinin hemodinamik parametreler ve kardiyak enzim düzeyleri ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 157872
  2. Yazar: ÜMİT DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM YORGANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET 1955'lerden sonra açık kalp cerrahisi esnasında miyokardı korumak için çeşitli kardiyopleji teknikleri geliştirilmiştir. Bu tekniklerden birisi de glutamat-aspartat ile zenginleştirilmiş kan kardiyoplej isidir. Bu çalışmada; koroner bypass cerrahisi uygulanmış hastalarda postoperatif dönemde glutamat-aspartat ile zenginleştirilmiş kan kardiyoplej isinin miyokard fonksiyonları üzerine olan etkisi araştırıldı. Hastalar ve Yöntemler: Elektif koroner bypass cerrahisi uygulanan 20 hasta, 10 hasta kontrol grubu (Grup I), 10 hasta çalışma grubu (grup II) olacak şekilde gruplandınldı. Kontrol grubundaki hastalara glutamat-aspartat içermeyen kan kardiyoplejisi verilirken, çalışma grubuna glutamat- aspartat eklendi. İntraoperatif ve postoperatif dönemde miyokardiyal hasar CK, CK-MB, Tn-T, ve hemodinamik ölçümler; CO, CI, SVI, SVR, PVR, LVSW, RVSW ile kontraktil fonksiyonlar karşılaştırıldı. Sonuçlar: Miyokardiyal hasarın düzeyini gösteren CK, CK-MB ve Troponin-T değerleri arasında gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. CO hastaların çalışma grubunda postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the first years of cardiac surgery various methods have been developed to protect the heart and after 1955 certain cardioplegy tehniques began to be used. One of these cardioplegic tehniques is the glutamate-aspartate enriched blood cardioplegia. In this study, we tried to evaluate the effects of glutamate -aspartate enriched blood cardioplegia on postoperative myocardial functions in patients who underwent coronary artery bypass surgery. Patients and Methods: Ten patients who were operated using glutamate- aspartate cardioplegia was study group (Group 1) and ten patients operated with standart cold blood cardioplegia was allocated as control group (Group 1). Intraoperative and postoperative outcome was evaluated with cardiac enzymes: CK, CK-MB, Tn-T and hemodynamic parameters CO, CI, SVI, SVR, PVR, LVSW, RVSW in order to evaluate myocardial damage and contractile function. Results: No significant difference was obtained in CK, CK-MB and Troponin-T levels, in between the two groups, which show the myocardial damage.