Aspartat ve glutamatla zenginleştirilmiş kan kardiyoplejisinin soğuk ve terminal sıcak uygulanışının ventrikül fonksiyonlarına olan etkisinin hemodinamik parametreler ve enzimatrik açıdan karşılaştırılması
Evaluation of ventricular functions in coronary artery bypass patients recieving aspartate-glutamate enriched blood cardioplegia cold and terminal warm by haemodynamic parameters and cardiac enzyme levels
  1. Tez No: 165061
  2. Yazar: FATMA ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Özsoy F. Aspartat ve glutamatla zenginleştirilmiş kan kardiyoplejisinin soğuk ve terminal sıcak uygulanışının ventrikül fonksiyonlarına olan etkisinin hemodinamik parametreler ve enzimatik açıdan karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Tezi. ANKARA 2005 Terminal sıcak kan kardiyoplejisi ve glutamat-aspartatla zenginleştirilmiş kan kardiyoplej ilerinin herbirinin özellikle enerji yoksunu iskemik kalbi reperfuzyon hasarından korumakta faydalı oldukları bilinmektedir, çalışmamızda bu iki uygulama entegre edilmiş, kontrollü sıcak bir reperfuzyon sağlamak maksadıyla, iyi ventrikül fonksiyonlarına sahip elektif koroner arter cerrahisi uygulanacak hastalarda hemodinamik parametreler, kardiyak Troponin T ve CK-MB düzeyleri esas alınarak, myokardı korumadaki etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır.Elektif koroner bypass cerrahisi uygulanan 20 hasta, 10 hasta çalışma grubu- 1 (Grup-1), 10 hasta çalışma grubu-2 (grup-2) olacak şekilde gruplandırıldı. Her iki gruptaki hastalarda kardiyak arrest glutamat-aspartatlı soğuk kan kardiyoplejisi ile sağlanırken, ikinci gruba aort klempi kalkmadan önce glutamat-aspartat içeren terminal sıcak kan kardiyoplejisi“hot shot”(TSKK) uygulaması yapıldı. Postoperatif dönemde myokardiyal hasar CK-MB, Troponin- T düzeyleri ile biyokimyasal, ve CO, CI, SVI, SVR, PVR, LVSW, R.VSW ölçümleriyle hemodinamik olarak değerlendirildi ve karşılaştırıldı. CK-MB 24.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ozsoy F. Evaluation of ventricular functions in coronary artery bypass patients recieving aspartate-glutamate enriched blood cardioplegia cold and terminal warm by haemodynamic parameters and cardiac enzyme levels. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Cardiovascular Surgery, ANKARA 2005. Terminal warm blood cardioplegia and aspartate-glutamate enriched blood cardioplegic solutions are well known methods to be effective in protecting energy depleted ischemic hearts from the reperfusion injury. In our study we aimed to research the effectiveness of combined methods in patients having preserved ventricular functions and are to receieve an elective CABG operation, by measuring cardiac haemodynamic parameters, cardiac Troponin T and CK-MB enzyme levels. 20 patients having an elective CABG surgery are separated into 2 groups of 10 each ( Group- 1 and Group-2). Cardiac arrest is achived with aspartate-glutamate enriched cold blood cardioplegic solution in both groups. Group 2 received aspartate- glutamate enriched TWBC“hot shot”before aortic dec lamping. Postoperatively, myocardial damage was assessed with CK-MB and Troponin T levels biochemically, and haemodynamically by CO, CI, SVI, SVR, PVR, LVSW, RVSW measurements and confronted between two groups. CK-MB levels were sigclficantly elevated in group- 1 at 24.