Hiperbilirubinemi nedeni ile hastaneye yatırılan yenidoğanların annelerinin kaygı düzeyi, etkileyen faktörler ve bilgilendirmenin kaygıyı azaltmadaki rolü
The anxiety level of mothers who have hospitalized infant owing to hyperbilirubinemia, factors influenced the anxiety level and role of giving information on reducing the anxiety
- Tez No: 138545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışma hiperbilirubinemi nedeni ile hastaneye yatırılan yenidoğanlarm annelerinin kaygı düzeyleri, kaygı düzeylerini etkileyen faktörler ve bilgilendirmenin kaygıyı azaltmadaki rolünü belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri 6 Mayıs 2001-19 Mart 2002 tarihleri arasında 40' i deney 40'ı kontrol grubu olmak üzere Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitesine başvuran toplam 80 anneden soru formu ve Spielberger'in Durumluk-Sürckli Kaygı Envanteri aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ki-kare önemlilik testi, t testi, kruskal wallis varyans analizi, mann whitney-u testi kullanılmıştır. Çalışmanın başında her iki gruptaki annelerin grup içi durumluk kaygı puan ortalamaları ile sürekli kaygı puan ortalamaları arasındaki farkın önemli olduğu (p0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study was conducted by the purpose of determining the anxiety level of mothers who have hospitalized infant owing to hyperbilirubinemia, factors influenced the anxiety level and role of giving information on reducing the anxiety as semi experimental. The data were collected by Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory and by the questionnaire from 80 mothers as 40 for control group and 40 for experimental group who applied to neonatal care unit in the dates between 6th May 2001 and 19th March 2002 at Yakutiye Research Hospital, Atatürk University. In the evaluation of the data percentage, chi-square test, t test, kruskal wall is variance analysis, mann whitney- u test were used. In the beginning of the study it has been determined that the difference between the averages of mothers' state anxiety and trait anxiety score in both groups was significant (pO.001). On the other hand, the difference in the averages of state and trait anxiety score between experimetal group and control group was not significant (p>0.05). It was found that mothers in both groups were affected by invaziv procedures applied to newborn infant and by the problems related to companianship in the hospital.