Hiperbilirubinemi nedeniyle hastaneye yatırılan yenidoğanların annelerinin kaygı düzeyi ve etkileyen faktörler
  1. Tez No: 417164
  2. Yazar: TÜLAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZETHİPERBİLİRUBİNEMİ NEDENİYLE HASTANEYE YATIRILAN YENİDOĞANLARIN ANNELERİNİN KAYGI DÜZEYİ VE ETKİLEYEN FAKTÖRLERBu çalışma hiperbilirubinemi nedeni ile hastaneye yatırılan yenidoğanların annelerin kaygı düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir.Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitesine Kasım 2011- Şubat 2012 tarihleri arasında başvuran sağlıklı yenidoğanı olan 100 anne ve hiperbilurubinemi nedeniyle, yenidoğanın hastaneye yatırıldığı 100 anne olmak üzere; toplam 200 anne ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak amacıyla soru formu ve Spielberger'in Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ki-kare önemlilik testi, t testi, kruskal wallis varyans analizi, Mann Whitney-u testi, Sperman korelasyon analizi kullanılmıştır.Çalışma sonunda annelerin bebeklerinin sarılık olmasına bağlı durumluluk kaygı düzeylerinin sağlıklı bebekleri olan annelere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür (p=0,000).Aynı şekilde sürekli kaygı düzeylerinin de bebeği sarılık olan annelerde istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir (p=0,000).Annelerin durumluluk ve süreklilik kaygı düzeyini etkileyebilecek faktörler değerlendirildiğinde her yaş grubunda, her eğitim düzeyinde, çalışan çalışmayan tüm annelerin kaygı düzeyi sağlıklı bebeği olan annelere göre daha fazla bulunmuştur. Bebeğin gestasyon haftası, cinsiyeti, kilosu, ailede kaçıncı çocuk olduğu gibi yenidoğan özelliklerinin tümü bebeği hastaneye yatırılan annelerin kaygı düzeyi, bebeği sağlıklı olan annelerin kaygı düzeyinden daha fazla olduğu saptanmıştır. Yine Rh uygunsuzluğu ve ABO grup uygunsuzluğu olan bebeklerin annelerinin kaygı düzeyleri nedeni bilinmeyen gruptaki bebeklerin annelerine göre daha fazla bulunmuştur.Sonuç olarak hiperbilirubinemi nedeniyle bebeği hastaneye yatırılan annelerin durumluluk ve sürekli kaygı düzeyleri, bebekleri sağlıklı olan annelere göre daha fazladır. Annenin yaşı, eğitim düzeyi, çalışma durumu, sosyal güvencesi, bebeğin cinsiyeti, kilosu, gestasyon haftası ve ailenin kaçıncı çocuğu olduğu gibi faktörler bu kaygı düzeyini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study was conducted by the purpose of determining the anxiety Ievel of mothers who have hospitalized infant owing to hyperbilirubinemia, factors influenced the anxicty level and role of giving information on reducing the anxiety as semi experimctital.The data were colleeted by Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory and by thequestionnairc with a total of 200 parents , between the applicant , 100 newborn mothers with the problem of hyperbilurubinemia and 100 healthy newborn mothers . In the evaluation of the data percentage, chi-square test, t test, kruskal vvallis variance analysis, Mann Whitney-u test were used.At the end of the study it has been determined that the difference between the averages of mothers' state anxiety and trait anxiety score found to be statistically mothers with healthy babies significantly higher than (p=0,000). In the same way the baby jaundice trait anxiety levels were significantly higher in mothers who were determined (p=0,000).Evaluation of factors that may affect the level of state and trait anxiety of mothers in every age group, every educational level, employee or non-employee, all the mothers anxiety level was higher than the mothers of healthy babies.The baby's gestational age, gender, weight, family history, count of children , such neonatal characteristics admitted to hospital with the healthy babies of mothers with anxiety level of mothers working group was higher than the level of concern.However, mothers of infants with Rh incompatibility, and ABO blood group incompatibility of unknown cause anxiety levels were higher than the mothers of the babies.As a result, the baby admitted to hospital due to hyperbilirubinemia, state and trait anxiety levels of mothers, the mothers were more likely than healthy babies.Mother's age, education level, employment status, social security, baby's gender, weight, gestational age and child count of the family ; such factors do not affect the level of anxiety.