Sedanterlerde ve aktif sporcularda maximal egzersizin bazı kan parametreleri üzerine etkileri
The effect of maximal exercise on some blood parameters in sedanteries and active athletes
  1. Tez No: 138556
  2. Yazar: ARİF GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada amacımız sedanterlerde ve elit sporcularda akut dinamik egzersiszin kan parametreleri (eritrosit sayısı, hematokrit yüzdesi ve hemoglobin miktan) ve oksidatif stres parametreleri (MDA: malondialdehit, SOD: süperoksid dismutaz, GSPX: glutatyonperoksidaz) üzerine etkileri araştırıldı. Bu parametreler sedanterler ve elit sporcular arasında karşılaştırıldı. Bu çalışmada 20 sedanter (erkek) ve 20 sporcu (erkek) olmak üzere toplam 40 (erkek) denek üzerinde çalışma yapıldı. Deneklerden akut dinamik egzersiz öncesinde ve egzersiz sonrasında olmak üzere iki defa kan alındı. Alınan kanların kan ile ilgili analizleri hematoloji laboratuvarında, oksidatif stresle ilgili analizleri biyokimya laboratuvarında tahlil ettirildi. Bu çalışmanın bulgularına göre sedanterlerde akut yorucu egzersiz sonrası eritrosit sayısı ve hemoglobin miktarları azalmaktadır, ancak elit sporcularda böyle bir azalma söz konusu olmamaktadır. Ayrıca, sedanterlerde akut dinamik egzersiz sonrası hücresel hasarın bir göstergesi olan MDA seviyesi yükselmektedir, halbuki elit sporcularda böyle bir yükselme olmamaktadır. Sonuç olarak elit sporcular akut yorucu egzersize bağlı oksidatif hasardan korunmaktadırlar ve buna bağlı olarak intravasküler hemoliz ortaya çıkmamaktadır, ancak sedanterlerde akut yorucu egzersiz oksidatif hasar ve intravasküler eritrosit hemolizine sebep olmaktadır denilebir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, our aim was to investigate the effect of acute dynamic exercise on blood parameter (erythrocyte number, hematocrit and hemoglobin) and oxidative stress parameters (MDA: malondialdehit) in sedanter subjects and elite sportsmen. These parameters were compared between the sedantery subject and elite spotsmen groups. This study was carried out in 40 male subjects (20 sedantery and 20 sportsmen). Blood samples were obtained from the subjects before and after acute dynamic exercise. Hematological parameters were measured in Hematology Laboratory and analyses related to oxidative stress were measured in Biochemistry Laboratory. We observed that while erythrocyte counts and hemoglobin levels were decreased after acute dynamic exercise, such decrease could not be found in the elite sportsmen. Additionally, MDA levels, as a marker of tissue injury, were found to be increased in the sedantery group but did not change in the elite sportsmen. As a conclusion, elite sportsmen protects themselves from oxidative stress related to acute dynamic exercise and intravascular hemoliysis related to exercise does not occur, but acute dynamic exercise in sedanters leads to oxidative stress and intravascular hemoliysis.