Sivas ili 1999 yılı erişkin akciğer tüberkülozlu hastaların incelenmesi ve 2003 yılında akibetlerinin araştırılması
The investigation of adult patient with pulmonary tuberculosis in 1999 in Sivas and of their endpoints in 2003
  1. Tez No: 138560
  2. Yazar: AHMET ATALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFA LEVENT ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV ÖZET SİVAS İLİ 1999 YILI ERİŞKİN AKCİĞER TÜBERKÜLOZLU HASTALARIN İNCELENMESİ VE 2003 YILINDA AKIBETLERİNİN ARAŞTIRILMASI Tüberküloz geçmişte olduğu gibi günümüzde de halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Biz de çalışmamızda bölgemizdeki 1999 yılı ARB yayma pozitif ve/veya kültüründe üreme olan erişkin tüberkülozlu hastalarımızın akıbetlerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya alman 116 hastanın yaş ortalaması 48 ± 1.57 (16- 81) yıl ve %63'ü erkekti. Hastaların 97 (%83.6)'sinde yayma pozitifti ve 1999 yılı Sivas ili erişkin yayma pozitif TB insidansı yüzbinde 15.8 olarak bulundu. Hastaların, 64 (%80)'ü yeni ve 16 (%20)'sı eski olgu idi. Eski olguların; 13'ü nüks, ikisi tedaviyi terkten dönen olgu ve biri de tedavi başarısızlığından dönen olgu idi. Tedavi sonuçlarına bakıldığında; tedavi başarısı %37.1, tedaviyi terk %6.9, akıbeti bilinmeyen %17.2, doktor tarafından bilgi eksikliği nedeniyle tedavi terk %4.3, nakil %4.3, tedavi almamış %10.3 oranında bulundu; %19.8'inin ise öldüğü tespit edildi. Hastaların 2003 yılı kontrol sonuçlarına bakıldığında; %59.1'de aktif hastalık saptanmadı, %26. Tinin akıbetine ulaşılamadı, %2.3'üne tedaviyi terkten dönen olgu olarak tedavi başlandı, %2.3'ünün öldüğü saptandı, %3.4'üne ulaşıldı ancak kontrole gelmediler. Hastalardan %6.8'sinin ise üç yıllık ara dönemde yeniden tedavi aldığı saptandı. Hastaların %62.9'unun VSD kaydı yoktu. Bildirilenlerin ise tam ile VSD'nde kaydedilmeleri arasında geçen süre ortalama 37.31 ± 7.62 gün olarak bulundu. Olgulardan %28.1'i tedaviye uyumsuz idi. Uyum ile yaş, cins, öğrenim düzeyi ve ek ilaç kullanımı arasında ilişki saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INVESTIGATION OF ADULT PATIENT WITH PULMONARY TUBERCULOSIS IN 1999 IN SIVAS AND OF THEIR ENDPOINTS IN 2003 Tuberculosis is still a big public health problem as in the past. In this study, we aimed to search the endpoints of the adult patients with smear-positive and/or culture-positive pulmonary tuberculosis in 1999 in Sivas. Patients included in the study mean age of was 48 ± 1.57 years (16-81 years-old) and 63% of the patients were males. In 97 patients (83%) specimen smears were positive and it was found that the incidence of smear-positive adult pulmonary tuberculosis in 1999 in Sivas was 15.8/100.000. 64 patients (80%) were new cases, 16 patients (20%) were old cases. Of old cases, 13 were relapsed cases, 2 cases gave up the treatment and treatment failure was found in one case. According to the outcomes of the treatment, the rate of succesfull treatment was 37.1%, of the patients giving up the treatment was 6.9%, of the patients unknown endpoints was 17.2%, of the patients gived up the treatment due to physicians was 4.3%, of transferred cases was 4.3%, of untreated cases was 10.3%. 19.8% of old cases were died. Regarding the control outcomes in 2003, active tuberculosis was not detected in 59% of the patients. We couldn't get any information about their endpoints in 26.1% of patients. We restarted the treatment in patients giving up the treatment previously. 2.3% of patients were died. 3.4% the patients were reached but they didn't come to the controls. It was detected that 6.8% the patients were retreated during these three years. 62.9% of the patients were not registered in tuberculous dispanseries in Sivas. It was found that the mean duration between the diagnosis and registiration was 37.31 ± 7.62. 28.1% of cases were noncompliant to treatment. There was no relation between the compliance and age, sex, educational level, usage of additional drugs (p>0.05).