Bandırma Kemal Pireci Lisesi öğrencilerinde kaza sıklığının saptanması
To supply the frequency of accident at Bandırma Kemal Pireci High School students
- Tez No: 138566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma ortaöğretim dönemindeki çocukların kazalarla karşılaşma sıklıkları ve kazaların nerede meydana geldiği, sağlık kuruluşlarına başvuru durumlarını, kişi, aile ve okul özelliklerinin kazalar üzerine etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Balıkesir ili Bandırma ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Kemal Pireci Lisesinde 16.09.2002 ve 21.01.2002 tarihleri arasında öğrencilerden meydana gelen kazaları sorgulayacak anket sorularıyla gerçekleştirilen tanımlayıcı tiptedir. İncelenen dört aylık dönem içinde kaza hızı % 29.16 (655 kişiden 191 'i kaza geçirmiş) ve kaza çeşitlerinde ise düşmeye bağlı kaza hızı % 10.7, yanığa bağlı kaza hızı % 4.3, zehirlenmeye bağlı kaza hızı % 1.5, boğulma- tıkanma bağlı kaza hızı % 2, kesiğe bağlı kaza hızı % 19.8, trafik kazası hızı % 2 ve diğer kaza hızı % 3.1 bulunmuştur. öğrencilerin okula ulaşımı durumu, cinsiyet, yaş ve fiziksel engeliilik durumlarına göre kazaların dağılımı şöyle saptanmıştır. Okula ulaşımı öğrencilerden % 31,0 (203)'i servisle, % 56.0 (367)'ı yürüyerek ve %13.0 (85)' ı diğer şekillerde sağlamaktadır. Araştırma yapılan okulda erkek öğrenciler %42,3'sini ve kız öğrenciler %57,7'sini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work is prepared inorder to determine how often the children at secondary education face with accident and where the acidents regulary, how can they approach tothe nearest heath institution, and what is the effects of human, family and school (to show the necessity of health education and health service at schools about the accidents) to the accidents. This research is prepared by the help of an enguiry which contains accidents that the children take part in between 16th September 2002 and 21th Jannuary 2003 at Kemal Pireci High School of Balıkesir Province Bandırma National Education Directorate. The division of the accidents are fixed according to the transportation position, class, sexuality, age, social guaerente and pysial handicap. The rapid of accidedents according a four months period investigation is found like this; the rapid of accident % 29.16 (191 people had accident from 655 people) in variaties of accidents the rapid of falling is % 10.7, rapid of accidents according to bumis % 4.3, according to being poisoned is % 1.5, according to choking is % 2, according to cut is % 19.8, according to traffic accident is % 2 and according to other acciden is % 3.1. The persantage of transporation at school is like this; by service % 31.0, on food % 56.0, and by other ways % 13.0. % 42.3 of the students were boys and %57.7 of the students were girls who have taken part in the enguary.%1.7 students were 14 years old, % 30.7 students were 15 years old, % 30.5 students16 years old, % 27.8 students were old17 years old, % 9 students were 18 years old and % 0.5 students were 19 years old. They have found an intelligible difference (P>0.05) among the numbers of cut, burn and being poisoned according to the ages.% 7.9 of the parents do not have any social guarente, % 21.8 belong to retirement foundation, % 36.9 belong social insurance foundation, % 24.9 belong to Bağkur, % 1.4 have green card (aproved porness card, % 3.5 have private insuranve, % 0.5 Bağkur+private insuranve, and % 3.1 belong to other guarente forms.% 7.9 of the students who takes part in the enguiry had pysial They have found an intelligible difference (P>0.05) among the dovn, bum, and the trauma according to the pysial handicap