Sprague-dawley ve wistar sıçanların alfa-adrenerjik agonist ajanlara cevaplarının ve endotel reaktivitelerinin karşılaştıırılması
Comparison of endothelial reactivity and responses to vasoconstrictor agents between sprague-dawley and wistar rats
- Tez No: 138567
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
-75- VI. ÖZET Sıçanlar, araştırma laboratuvarlarında sıklıkla kullanılan deney hayvanlarından birisidir. İzole organ banyolarında, endotel hücre fonksiyonunu inceleyen araştırmalar geriye dönük olarak tarandığında, bazı çalışmalarda Wistar albino bazı çalışmalarda ise Sprague dawley soyu sıçanların kullanıldığı görülmektedir. Bazı araştırmalarda ise, hayvanların soyu hiç belirtilmemiştir, cc-adrenerjik agonistlerin endotel bağımlı cevaplarında endotel hücre reaktivitesinin katkısının araştırmalar arasında heterojenite göstermektedir. Bu çalışmada, Wistar albino ve Sprague dawley sıçanlarda a -adrenerjik reseptör aracılıklı vazokonstriktör cevaplar karşılaştırılmıştır. Araştırmada, her iki soyun izole torasik aortalarında noradrenalin (10“8-104 M), fenilefrin (10”8-104 M), prazosin (10~6 M) varlığında noradrenalin (10“8-10'4 M) ve KCl'ün (5-80mmol) vazokonstriktör etkileri endoteli sağlam ve tahrip edilmiş dokular kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmada endotelsiz aortalarda, her iki soyda fenilefrin'e (10”8 -10“4 M ) ait doz-cevap eğrisindeki sola kayma, NA ( 10”8 -10“4 M )'ninkine göre çok daha çarpıcı olmaktadır. Bu bulgumuz, nitrik oksit sentaz inhibitörü L-NOARG (104 M) ile yaptığımız çalışmalarla desteklenmektedir. Seçici a ı-antagonisti prazosin (10”6 M) varlığında NA doz-cevap eğrisinin endotelli ve endotelsiz sıçan aortalarında her iki soyda da belirgin olarak değişmediği görülmektedir. Wistar ve Sprague sıçanlarda NA ve fenilefrin doz-cevap eğrileri endotelli ve endotelsiz-76- dokularda karşılaştırıldığında ise, gerek NA gerekse fenilefrin cevaplarının göreceli Emaks değerlerinin Wistar soyu sıçanlarda daha yüksek olduğu görülmektedir, endotelsiz dokularda bu iki agonistin vazokonstriktör etkilerindeki farklılık ise daha az dikkat çekici olmaktadır. L-NOARG varlığında yapılan çalışmalardaki iki tür arasındaki karşılaştırma, endotelsiz dokularda saptanan bulguları hemen hemen doğrulamaktadır KCI (5-80 mM) doz-cevap eğrileri endotelli ve endotelsiz aortalarda karşılaştırıldığında, Sprague soyu sıçanlarda herhangi bir farklılık göstermemekte fakat Wistar soyu sıçanlarda endotelsiz aortalar KCl'e daha yüksek gram kasılmalarla cevap vermektedir. Sonuç olarak bu çalışmanın bulguları, aı aracılıktı vazokonstriktör cevapların Sprague ve Wistar soyu sıçanların aortalarında anlamlı olarak farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır.Bu farklılık, endoteli sağlam aortalar arasında daha dikkat çekici olarak gözükmektedir. Ayrıca KCl'e cevaplarında iki soyun endotelli aortaları arasında farklılık göstermesi ilginç bulunmuştur. Bu çalışma, endotel fonksiyonu ve adrenerjik agonistlerin araştırıldığı çalışmalarda olduğu kadar diğer araştırmalarda da hayvan soyları arasında fizyolojik cevaplarda farklılık olabileceğini ortaya koyması açısından önemli sonuçlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
-77- VII. SUMMARY Rats are frequently used in laboratory study. It can be see that Wistar-albino and Sprague-Dawley rats were selected mostly referred strains when literature are documented retrogradely. The participation of endothelial reactivty to a-adrenergic receptor mediated vasoconstriction has been shown heterogenicity from study to study. In this study we aimed to compare the endothelial function to a-adrenergic agonists between Wistar albino and Sprague Dawley rats. However in comparision dose-response curves to noraderenaline and phenylephrine in aortic rings with and without endothelium between Wistar and Sprague-Dawley rats we realized that Emax values (relative to KCI) were significantly higher in Wistar-albino rats than that of Sprague Dawley rats.For this purpose we obtained dose response curves to noradrenaline (“lO^-IO”4 M), phenylephrine (“lO^-IO”4 M), noradrenaline in the presence of prazosin (10"6 M) and KCI (5-80mM) in thorasic aortae with and without endothelium in both strains. The shifting dose-response curves to phenylephrine to left in both thorasic aortae without endothelium was very marked than those of NA. The findings with L-NOARG also supported to this data. In the presence of prazosin, a selective ch -adrenergic antagonist, dose-response curves to-78- noradrenaline did not change in rings with and without endothelium from both strainss. The differences in vasoconstrictor effects of both phenylephrine and noradrenaline were less markedly in aortic rings without endothelium. Smilarly, in the presence of L-NOARG vasoconstriction to both phenylephrine and noradrenaline showed little diversity between two animals. In comparison the dose-response curves to KCI (5-80 mM) it was considered significantly higher gram contraction in endothelium denuded aortic rings than that of endothelium intact from Wistar rats but not from Sprague-Dawley rats. In conclusion, from these results it can be suggested that ar mediated contraction shows markedly diversity between aortic rings from Sprague and Wistar rats especially in endothelium intact arteries. Additionally it was also considered dissimilarity in the contractions to KCI in rings with andothelium intact from Sprague and Wistar rats. Our findings purpose that it can be observed similar differences in other physiological responses as well as to a-adrenergic agonists between Sprague and Wistar rats when they are used as mixed in experiments.