Kronik böbrek yetmezliği olan hemodiyaliz hastalarında aneminin biyokimyasal olarak incelenmesi
Biochemical analysis of anemia in hemodialysis patients with chronic kidney deficiency
- Tez No: 138571
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
164 6. ÖZET İsparta Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniğine başvuran ve hemodiyaliz ünitesinde diyalize giren klinik ve laboratuvar sonuçları ile teşhisi konmuş 30 kronik böbrek yetmezliği olan hastanın ve 30 sağlıklı kontrol grubunun hemoglobin, hematokrit, total demir bağlama kapasitesi, ferritin, transferrin satürasyonu, serum demiri, ortalama korpüsküler hacmi, ortalama korpüsküler hemoglobin konsantrasyonu, üre azotu, kreatinin düzeyleri ölçüldü. Bu serum parametreleri üzerine cinsiyet, kuetelet, yaş, uygulanan i.v demir ve EPO dozunun etkileri istatistiksel olarak değerlendirildi. Kronik Böbrek Yetmezliği olan demir eksikliği görülen hastaların tedavi öncesi ile belli bir 6 aylık dönemdeki i.v demir ve EPO aldıktan sonraki serum hemoglobin, hematokrit, ferritin, üre azotu, kreatinin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düşük veya yüksekti, (sırası ile; Hb,1.ay en düşük 10,2 ±0,34 g/dl, 5.ay en yüksek 11,4 ± 0,28 g/dl, tedavi öncesinde 9,5± 0,26 g/dl.kontrol grubunda 14,1± 0,16 g/dl; Hct, layda en düşük 31,2 ± 1,1%, 5.ayda en yüksek 34,6 ± 0,93% tedavi öncesinde 29, 1± 0,76 %, kontrol grubunda 42,4 ± 0,52(%); ferritin, 2.ayda en düşük 777,6 ± 84,6 ng/ml, ö.ayda en yüksek 1192,6 ± 95,4 ng/ml, tedavi öncesi 138,5 ± 17,7, kontrol grubunda 130,6±13,3 ng/ml (p0.05), demir, transferrin satürasyonu değerleri için aylar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
167 7.SUMMARY The hemoglobin, hematocrit, total iron binding capacity, ferritin and transferrin saturation, serum iron, mean corpuscular volume, mean corpuscular hemoglobin concentration, uric nitrogen, creatine levels of 30 Chronic Kidney Deficiency Patent, proved with clinical and laboratory results, who hospitalized and went through hemodialysis application in hemodialysis unit of Internal Diseases Polyclinics of İsparta State Hospital and of control group comprising 30 healthy people were measured. In accordance with these serum parameters, the effects of quetelet, sex, age, applied i.v Iron and EPO dosage were statistically evaluated. Upon i.V iron support and EPO treatment for patients with Chronic Kidney Deficiencies who suffer from iron deficiency for 6 months period, the hemoglobin, hematocrit, ferritin, uric nitrogen, creatine levels revealed either significant decrease or increase as compared with the control group (respectively Hb, the lowest in 1st month 10,2 ± 0,34 g/dl, the highest in 5th month 11,4 ± 0,28, g/dl before treatment 9,5 ± 0.26, g/dl, in control group 42,4 + 0,52 (%); Hct, the lowest in 1st month 31,2 ± 1,1 (%), the highest in 5th month 34,6 ± 0,93 (%), before treatment 29,1 ± 0,76 (%), in control group 42,4 ± 0,52 (%); ferritin, the lowest in 2nd month 777,6 ± 84,6 ng/ml, the highest in 5th month 1192,6 ± 95,4 ng/ml, before treatment 138,5 ± 17,7 ng/ ml, in control group 130,6 ± 13,3 ng/ml (p< 0.05)168 When the total iron binding capacity, transferrin saturation and serum iron levels obtained at the end of 6 months period was compared with the control group, either significant or insignificant differences were found between months; when the values measured before the treatment and the values obtained after 6 month application period were compared, it was seen that there had been significant differences between transferrin saturation and total iron binding rates (respectively TSAT; the lowest in 1st month 26,3 ± 3,62 (%), the highest in 6th month 38,9 ± 3,01 (%), before treatment 14,1+1,58 (%); total iron binding capacity, the lowest in 3rd month 234,4 ± 12,9 ug/dl, the highest in 2nd month 278,7 ± 22,8 ug/dl, before treatment 357,2 ±19,1 ug/dl (P< 0,05). When the test values of the patients obtained after six-month period were compared, it was found that there weren't significant differences between hemoglobin, hematocrit, total iron binding capacity, mean corpuscular volume, mean corpuscular hemoglobin concentration, uric nitrogen, creatine values (p> 0,05) but there were significant differences in iron, transferrin saturation values between months. Moreover, it was observed that age, sex or quetelet had no effect on any parameter..ICO169 Accordance to the results obtained, it was concluded that it would require a number of detailed studies, besides measurement of respective parameters indicated for such circumstances, in order to diagnose and treat the anemia in patients with Chronic Kidney Deficiency. -icn