Polisin hizmetiçi eğitiminde olay yeri incelemesi eğitiminin analizi
- Tez No: 138590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. BÜLENT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
52 6. ÖZET Suçun aydınlatılmasında delillerin ve olay yerinde delilleri bulmak ve tespit etmek için yapılacak eylemlerin sorumlusu polistir. Olay yerinde polisin son derece profesyonel ve kusursuz olması gerekir. Delillerin tespiti ve değerlendirilmesinde teknik ve bilgiler ne kadar artarsa artsın olay yerini korumakla görevli ilk ekibin soruşturmadaki kilit rolü değişmeyecektir. İlk ekip yaptıkları ya da yapmadıklarıyla soruşturmanın kaderinde etkili olacaktır. Yaptığımız çalışma kapsamında polisin hizmet içi eğitimindeki olay yerinin korunması ve incelenmesi dersine katılan polislere anket uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular da göz önünde bulundurularak hizmet içi eğitimlerdeki olay yerinin korunması ve incelenmesi dersinin daha yararlı ve verimli olabilmesi için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY Police is responsible for the activities through which the evidences are recovered, as well as the activities of finding and identifying the evidence. In the crime scene, police should be very professional and do their tasks without any mistake. In the process of the identification and evaluation of the evidence, no matter what level the techniques and knowledge are improved, the key role of the first response team who is responsible for the protection of the crime scene will never change. With the things they do and they do not do, the first team will be effective on the faith of the investigation. In the scope of our study, the survey is given to the police officers who attend the crime scene protection and investigation classes in the in-service-trainings. By considering the results of the research, recommendations are presented in order to make in-service-trainings on the protection and investigation of the crime scene more useful and efficient.