Erkek homoseksüel ve heteroseksüellerin çocukluk çağı duygusal istismar ve ihmalinin depresyon düzeyi üzerindeki etkisi
- Tez No: 138591
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
89 7. ÖZET /ABSTRACT Bu çalışma, erkek homoseksüel ve heteroseksüellerin çocukluk çağında duygusal istismar ve ihmale maruz kalmalarının şu anki depresyon seviyeleri üzerine etkisini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi 53 (%50)'ü homoseksüel, 53 'ü (%50) heteroseksüel olmak üzere toplam 106 katılımcıdan oluşmuştur. Tamamı erkeklerden oluşan örneklemin yaş ortalaması homoseksüeller için 23.5 (ss:4.17), hetero seksüeller için 25.1 (ss:4.10)dir. Çalışmanın amacıyla örtüşen çeşitli kaynaklardan yararlanılarak bir anket oluşturulmuştur. Anketin ilk bölümünde demografik bilgiler ve homoseksüel yönelimle ilgili sorular bulunmaktadır. İkinci bölümde, katılımcıların eşcinsel olmaları nedeniyle yaşadıkları stres yaratan olaylarla ilgili bir kontrol listesi bulunmaktadır. Üçüncü bölümde, çocukluk çağı duygusal istismar ve ihmal puanlarının tesbit edilmesi amacıyla Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları Ölçeği 'nin duygusal istismar ve ihmal alt ölçeği kullanılmıştır. Dördüncü bölümde ise Beck Depresyon Envanri yer almaktadır. Araştırmaya katılan çalışma grubunun çocukluk çağı duygusal istismar ve ihmal puanı ortalaması (M=47, ss:13.9), kontrol grubunkinden (M=40.9, ss.11.9) anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Grupların çocukluk çağı duygusal istismar ve ihmal puanlarının şu anki depresyon düzeyleriyle korelasyonuna bakıldığında heteroseksüellerden oluşan grup için korelasyon bulunurken [r=.53, p.05).
Özet (Çeviri)
90 REPORTED CHILDHOOD EMOTIONAL ABUSE AND NEGLECT AND ITS RELATION TO THE CURRENT DEPRESSION LEVEL IN MALE HOMOSEXUALS AND HETEROSEXUALS The aim of this study is examining the effects of childhood emotional abuse and neglect on current depression scores in male homosexuals and heterosexuals. Tha sample was consisted of 53 (50%) male homosexuals with the mean age of 23.5 (Sd:4.17) and 53 (50%) male heterosexuals with a mean age of 25.1 (Sd:4.10). A questionnaire was developed by making use of various resoruces on this topic. There weresociodemographic and sexual orientation focused question in the first part of the questionnaire. In the second part there was a checlist which is used for determining the events which cause gay related stress. The third part of the questionnaire was consisted of emotional abuse and neglect items of Childhood Trauma Scale. And the last part was Beck Depression Inventory. The mean score of childhood emotional abuse and neglect in homosexuals (M=47, Sd:13.9)was significantly higher than heterosexuals'(M=40.9, Sd:11.9). The correlation between childhood emotional abuse and depression scores was investigated for each group and positive correlation was found for heterosexuals [r=.53, p.05). On the other hand“trouble with your boss or supervisor over your homosexuality/bisexuality”,“trouble with your workmates over your homosexuality/bisexuality”and“getting in trouble with the police because of your homosexuality/bisexuality”items were significantly related to Beck Depression Scores in homosexuals.76.2% (n=32) of the participants who had ever had suicidal ideation and 80% (n=16) of the participants who had ever attempted to suicide defined their sexual orientation as homosexual. According to the results of the study although homosexuals reported much more childhood emotional abuse and neglect than heterosexuals, there is no evidence that the consequence of this abuse and neglect would be depression in adulthood. Absence of the correlation between ever had suicidal ideation, having suicidal ideation in 12 months, ever had self-destructive behaviors, suicide attempt and childhood emotional abuse and neglect urges us to do deeper researchs on this subjects.