B12 vitamin eksikliğine bağlı megaloblastik anemili hastalarda siyanokobalamin tedavisinin immün sistem üzerine etkisi
- Tez No: 138615
- Danışmanlar: DR. İSMET AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET B12 vitaminin insan immün sisteminde önemli rol oynadığı bildirilmektedir ama bunun detayları hala bilinmemektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar henüz yeterli düzeyde değildir. Çalışmamızda insan immün sisteminde B12 vitaminin etkisini incelemek amacıyla B12 vitamin eksikliğine bağlı megaloblastik anemi gelişen 30 hastada lenfosit alt gurupları ve NK(naturel killer) hücre aktivitesi değerlendirildi. B12 vitamin eksikliği olan hastalarda başta CD8+ lenfositlerinin olmak üzere CD4+ ve diğer lenfositlerin mutlak sayılarının azaldığı, CD4/CD8 oranının anormal yükseldiği ve NK hücre aktivitesinin baskılandığı görüldü, immün parametreler siyanokobalamin uygulamasından önce ve sonra değerlendirildi. Tedaviden sonra T lenfosit alt guruplarının mutlak sayılan ve oranlan yükseldi. Yüksek CD4/CD8 oranı ve baskılanmış NK hücre aktivitesi düzeldi. Siyanokobalamin tedavisinden sonra serum immünglobülinlerinin, C3 ve C4'ün seviyesi arttı. Bu sonuçlara göre B12 vitamini hücresel immünitede (özellikle CD8+ hücrelerinde), NK hücre sisteminde (sitotoksik hücrelerde) ve humoral immünitede immünglobülinler üzerinde önemli rol oynamaktadır. Sonuç olarak; B12 vitaminin özellikle hücresel immünitenin düzenlenmesinde önemli etkileri vardır. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been suggested that vitamin Bi2 plays an important role in immune system regulation, but the details are still obscure and father studies are warranteed. In order to examine the action of vitamin Bn on cells of the human immune system, lymphocyte subpopulations and NK cell activity were evaluated in 30 patients with vitamin Bn deficiency anaemia. Decreases in the absolute number of lymphocytes and CD8+ cells and in the proportion of CD4+ cells, an abnormally high CD4/CD8 ratio, and supressed NK cell activity were noted. These immune parameters were evaluated before and after syanocobalamin administration. The lymphocyte counts and number of CD 8+ cells increased, high CD4/CD8 ratio and supressed NK cell activity were improved by cynocobalamin treatmaent. Serum levels of immunglobulins, C3 and C4 were increased. These result indicate that vitamin Bi2 might play an important role in celluler immunity, especially on CD8+ cells, NK cells, (cytotoxic cell). Vitamin B12 may also have effect on immunglobulins. We conclude that vitamin B12 acts as an immunomodulator for celluler immunity. 35