Sodyum selenitle oluşturulan deneysel katarakt modelinde resveratrolün etkisi
The effect of resveratrol in experimental cataract model formen by sodium selenite
  1. Tez No: 138634
  2. Yazar: MEHMET BORAZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM DOĞANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
7. ÖZET SODYUM SELENİTLE OLUŞTURULAN DENEYSEL KATARAKT MODELİNDE RESVERATROLÜN ETKİSİ AMAÇ: Ratlarda sodyum selenitle oluşturulan deneysel katarakt modelinde resveratrolün kataraktı önleyici etkisinin olup olmadığını araştırmak. GEREÇ ve YÖNTEM: Kırksekiz adet Spraque-Dawley türü yavru rat alınarak 3 gruba ayrıldı. 1. Gruptaki 16 rata intraperitoneal şalin enjekte edildi (kontrol). 2. Gruptaki 16 rata doğumunun 10. günü 30nm/g sodyum selenit subkütan olarak enjekte edildi. 3. Gruptaki 16 rata doğumunun 10. günü 30nm/g sodyum selenit subkütan ve 40mg/kg resveratrol intraperitoneal enjekte edilip, resveratrol enjeksiyonuna 3 gün devam edildi. Ratlar enjeksiyondan itibaren 3 hafta süresince izlendi. Enjeksiyonun 21. gününde katarakt gelişimi biyomikroskopi ile değerlendirilip katarakt evrelemesi yapıldı ve fotoğrafları çekildi. Gözler enükle edilerek bütün lensler kapsülleriyle beraber arka yaklaşımla çıkarıldı. Lenslerde glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA) ve total nitrit (TN) seviyeleri analiz edildi. Eritrosit GSH ve MDA seviyeleri kanda analiz edildi. İstatistiksel analizler One-Way Anova testi kullanılarak yapıldı. 63BULGULAR: Kontrol grubundaki bütün lensler saydamdı. 2. Gruptaki ratların tümünde Evre 3-6 arasında değişen katarakt gelişti. 3. Gruptaki ratların 9'unda Evre 2-3 arasında değişen katarakt gelişirken, 7'sinde lens saydamdı. Ortalama katarakt evreleri 2. Grup ve 3. Grupta sırasıyla 4,38±0,24, 1.31 ±0.31 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY THE EFFECT OF RESVERATROL IN EXPERIMENTAL CATARACT MODEL FORMED BY SODIUM SELENITE Purpose: To investigate whether resveratrol prevents sodium selenite induced experimental cataract model in rats. Materials and Methods: Forty-eight Spraque-Dawley rat pups were randomized into 3 groups. Intraperitoneal saline was injected in Group 1 (control, n=16). In Group 2 (n=16), sodium selenite (30nm/g body weight) was enjected subcutaneously on postpartum day 10. In Group 3 (n=16), intraperitoneal resveratrol (40mg/kg) and subcutaneous sodium selenite (30nm/g body weight) were injected on postpartum day 10. The resveratrol dose was continued intraperitoneally for 3 days after initial enjection. All groups were observed for 3 weeks after injection. At 21th day of injections, the development of cataract was assessed, and its density was graded by slitlamp biomicroscopy and photography. After enucleation of eyes, all lenses were removed with their capsules by posterior approach. Removed rat lenses were analyzed for glutathion (GSH), malondialdehyde (MDA) and total nitrit (TN). 65However, erythrocyte GSH and MDA were analyzed at blood. One-Way Anova test was used for statistycal analysis. Results: All control lenses (Group 1) were clear. In Group 2, all rats developed cataract between grade 3 and grade 6. In Group 3, only 9 of 16 rats developed cataract between grade 3 and grade 2; no cataract occured in the remaining 7 rats.