Hiler kolanjiokarsinomlarda cerrahi tedavi ve c-erb-B/2/neu'nun prognoza olan etkisi
  1. Tez No: 138633
  2. Yazar: MİKAİL CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT KIRIMLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı hiler kolanjiokarsinom (Klatskin tümör) tanısı konulup, küratif veya palyatif rezeksiyon yapılan 8 hastada histopatoloıjik olarak c-erb-B2-/HER-2/neu'nun hiler kolanjiokarsinomlu olgularda prognoza olan etkisini vurgulamaktır. Ocak 1999-Haziran 2001 tarihleri arasında 4'ü erkek, 4'ü kadın, ortalama yaşları 63 olan 8 olgu retrospektif olarak incelendi. Preoperatif bilier drenaj 6 hastada gerçekleştirildi. Hastaların 4'üne küratif, 4'üne ise palyatif tümör rezeksiyonu uygulandı. Küratif tümör rezeksiyonu uygulanan 4 hastadan l'ine karaciğer rezeksiyonu (sağ hepatektomi) yapıldı. Diğer 3 hastaya ise sadece tümör rezeksiyonu uygulandı. Postoperatif mortalite bir hastada görüldü (%12.5). Bir yıllık sağkalım hem küratif hem de palyatif rezeksiyon yapılan olgularda % 75 olarak gerçekleşdi. İki yıllık sağkalım ise, küratif rezeksiyon yapılan grupta % 50 iken palyatif rezeksiyon yapılan grupta %0 olarak gerçekleşdi. Hiler kolanjiokarsinom kötü prognoza sahip bir tümör olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde komşu karaciğer dokusunda metastazla birlikte görülmesi, major veya sınırlı bir karaciğer rezeksiyonunu da gerekli kılabilmektedir. Küratif rezeksiyonun mümkün olmadığı durumlarda cerrahi palyasyon, sarılığa bağlı semptomları düzeltip kısmen de olsa sağkalımı uzatabilir. 49
Özet (Çeviri)
Summary We present the results of 8 patients operated on for Klatskin tumor and evaluate the relationship between the tumor differantiation and the c-erb B2 over expression and their effects in the tumor prognosis in a time period between January 1999 and June 2001. Tumor resection was performed in 8 patients; 4 male and 4 female. Preoperative bilyery drainage was performed in 6 patients. Paliative resection was done in 4 patients and curative resection in 4 patients. Right hemihepatectomi was done in 1 patient; in curative resection group. Locally tumor resection was performed in 3 patients. 1 patient died in early postoperative period (%12.5). 1 year survival and 2 year survival are %75 and %50 in curative resection, %75 and %0 in paliative resection group respectively. Klatskin tumor have poor prognosis. Extensive locoregional tumor or metastatic involvement of liver tissue is required major or limited liver resection on many occasion. Relief of symptoms such as obstructive jaundice and cholanjitis could be achieved by surgical paliation when curative resection is imposible. Surgical paliation also can improve survival by relief of symptoms. 50