Behçet hastalığında beyin parankim değişikliklerinin difüzyon ağırlıklı MR görüntüleme ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 138681
  2. Yazar: METİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET AMAÇ Bu çalışmada; Behçet hastalarında beyinde konvansiyonel MRG ile gösterilemeyen mikroskopik düzeydeki değişikliklerin varlığını saptamak için difüzyon ağırlıklı görüntüleme kullandık. GEREÇ VE YÖNTEM Nörolojik muayene bulgularına göre 3 gruba ayrılan (1. grup hiçbir nörolojik şikayetleri ve bulgusu olmayan Behçet hastaları, 2. grup nörolojik şikayetleri olan, fakat nörolojik bulguları olmayan Behçet hastalan, 3. grup ise (NB olarak kabul edilen) nörolojik şikayetleri ve bulgusu olan ) Behçet hastalan (n=32) ve kontrol grubuna (n=20) 1.5 Tesla MRG cihazı ile inceleme yapıldı. Hasta ve kontrol gruplarına aksiyel T2 ağırlıklı konvansiyonel turbo spin eko sekansı ve iki farklı 'b' değeri (0, 1000 s/mm ) ile single-shot echo-planar pulse sekansıyla DAG incelemesi yapıldı. Bu görüntülerden ADC haritası software kullanılarak otomatik olarak elde edildi. Ortalama ADC değeri hastalarda ve kontrol grubunda 22 normal görünen bölgeden: bilateral; frontal, oksipital, temporal, paryetal beyaz cevherler, kaudat nükleus, putamen, talamus, pons, lateral ventriküldeki (ön boynuz, orta kısım, arka boynuz) BOS'dan region of interest (ROI) yerleştirilerek elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective In this study, we used the Diffusion Weighted Imaging (DWI) technigue to detect changes at the microscopic level that couldn't be shown on the conventional MRI studies in patients with Behcet's disease Material&Methods We classified patients with Behcet's disease into 3 groups according to neurological examination findings ( the first group included patients with no neurological complaints and findings, the second group included patients with neurological complaints but without neurological findings and the third group included patients with neurological complaints and findings ( neurobehcet, NB). The patients (n=32) and control group (n=20) were examined by 1,5T MRI. Both patient and control groups had MRI scans with axial T2 weighted conventional turbo spin echo sequence. Then, with single-shot echo-planar pulse sequence, DWI was performed with using two different b values (0, 1000 s/mm2). ADC maps were obtained automatically by using the software. The mean values of ADC in patients and control group were obtained by placing ROI in the 22 normal appearing region (white matters of bilateral frontal, occipital, temporal, parietal and caudate nucleus, putamen, thalamus, pons and CSF of anterior horn, middle part and posteior horn of lateral ventricles).