Benign nedenlerle yapılan koledokokoledokostomi ve roux-en Y hepatikojejunostominin uzun dönemde fonksiyonel olarak karşılaştırılması
Functional comparision in long term outcome of roux-en Y hepaticojejunostomy and choledochocholedocostomy conducted for benign biliary causes
  1. Tez No: 138683
  2. Yazar: ERALP GENÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET BENİGN NEDENLERLE YAPILAN KOLEDOKOKOLEDOKOSTOMİ VE ROUX-EN Y HEPATİKOJEJUNOSTOMİNİN UZUN DÖNEMDE FONKSİYONEL OLARAK KARŞILAŞTIRILMASI Amaç Benign nedenlerle safra yolu anastomozuna maruz kalan hastaların yapılan operasyon tipi ile ilgili olarak uzun süreli sonuçlarını incelemek. Literatür bilgisi Bilier anastomozların uzun süreli başarılı sonuçları için tüm karaciğerin drenajını sağlayan sağlıklı proksimal safra yollarının ortaya konması, gerginlik olmaksızın proksimal safra duktusuna getirilebilen uygun bir barsak segmentinin hazırlanması ve direkt mukoza-mukoza anastomozu gereklidir. Bu prensipleri yerine getiren en seçkin prosedür Roux-en-Y hepatikojejunostomidir. Ancak iatrojenik safra yolu yaralanmasının primer operasyonda tanındığı veya ortotopik karaciğer transplantasyonu olgularında koledokokoledokostomi daha fizyolojik bir operasyon olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Bu çalışmada Roux-en-Y hepatikojejunostomi ve kolodekokoledokostomi uygulanan hastalar çeşitli paramereler yönünden karşılaştırıldı. Metod Yaklaşık 41 aylık bir sürede benign nedenlerle Roux-en-Y hepatikojejunostomi yapılan 7 olgu (grup 1) ile koledokokoledokostomi yapılan 8 olgu (grup 2) ortalama 25 aylık bir izlem süresince anamnez biokimya, sonografi, hepatobiliyer sintigrafi ve MRCP ile karşılaştırıldı. 38Sonuçlar Her iki grupta biliyer darlığa yönelik reoperasyon yoktu. Grup 2'de 2 olguya anastomotik darlık nedeniyle biliyer stent uygulandı. Grup 1 'de buna yönelik bir girişim yoktu. Grup 2'deki hastaların sintigrafik incelemesinde koledokokoledokostominin proksimal ve distalindeki kısımlarda radyoaktif maddenin anastomozdan zorlanarak geçtiğini ifade eden bulgular elde edildi. Çıkarımlar Benign nedenlerle yapılan biliyer anastomozlarda gerek transplantasyon gerekse nontransplantasyon koşullarında Roux-en-Y hepatikojejunostomi seçilecek operasyon tipi olmalıdır. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY FUNCTIONAL COMPARISION IN LONG TERM OUTCOME OF ROUX-EN Y HEPATICOJEJUNOSTOMY AND CHOLEDOCHOCHOLEDOCOSTOMY CONDUCTED FOR BENIGN BILIARY CAUSES Objective To evaluate the long term outcome of 15 patients undergone bile duct reconstruction for benign bilier causes. Summary Background Data The goal of the operative management of bile duct injury is the exposure of healthy proximal bile ducts providing the drainage of the entire liver and reconstruction with mucosa to mucosa anastomosis either in a fashion of Roux- en Y hepaticojejunostomy or in a form of choledochocholedocostomy over a T tube which is in fact a preferred method, performed when the injury is diagnosed during the initial operation.End to end bile duct repair over a T tube can spare the papilla Vateri and ampullary mechanism so minimise the cholangitis which is in fact a preferred bile duct reconstruction method in the orthotopic liver transplantation. In this study, two methods of the biliary reconstruction Roux-en Y hepaticojejunostomy and the choledocho choledocostomy were compared in regard of the long term outcomes. Methods Fifteen patients have undergone to biliary reconstruction because of benign biliary injury a period of 3 and a half year beginning from May 1999 ?10until December 2002. In 7 patients, the biliary reconstruction were performed in a fashion of Roux-en Y hepaticojejunostomy (Group 1) and in 8 patient in a form of choledochocholedocostomy over a T tube (Group 2). These 2 groups were compared concerning the history, biochemistry, abdominal sonography, hepatobiliary scintigraphy and magnetic resonance cholangiopancreaticography (MRCP) alter a mean follow up of 25 months. Results There was not any reoperation regarding the biliary stricture. Biliary endoprothesis were stented in 2 patients in the second group. Radionuclide scanning provided a barrier, across the choledochocholedocostomy which hindered the flow of the radiotracer. MRCP confirmed those results too. Conclusions The biliary reconstructions performed for benign biliary causes in either liver transplanted or non transplanted patients must be tailorea in a fashion of of Roux-en Y hepaticojejunostomy. 41 TO* HfciKEtf