Böbrek iskemi-reperfüzyonunda endotelin-a reseptör antagonisti BQ-123'ün nitrik oksit üretimiyle ilişkili koruyucu etkisi
Protection from renal ischemia reperfusion injury by an endothelin a-receptor antagonist BQ-123 in relation to nitric oxide production
  1. Tez No: 138684
  2. Yazar: HASAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HANİFİ EMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
6-OZET Böbrek İskemi-Reperfüzyonunda Endotelin-A Reseptör Antagonisti BQ-123'iin Nitrik Oksit Üretimiyle İlişkili Koruyucu Etkisi Bu çalışma bir ETA reseptör antagonisti olan BQ-123'ün renal iskemi- reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkisinin nitrik oksit üretimiyle ilişkili olup olmadığı; L-Arginin ya da bir NO sentaz inhibitörü olan L-NAME ile birlikte hemodinami, plazma BUN, kreatinin ve Na konsantrasyonları ile renal oksidan/antioksidan sistem üzerinden araştırılmak üzere yapıldı. Erkek Sprague Dawley sıçanlar 8'erli olarak 6 gruba ayrıldı; Kontrol, I/R, L-NAME, BQ, BQ+L-NAME, BQ+L-NAME+L-Arg. Kontrol haricindeki gruplara 30 dk iskemi ve 2 saat reperfüzyon uygulandı.
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY Protection From Renal Ischemia Reperfusion Injury By An Endothelin A-Receptor Antagonist BQ-123 In Relation To Nitric Oxide Production The aim of this study was to investigate whether the protective effect of ETA receptor antagonist BQ-123 (BQ) against renal I/R injury is related to nitric oxide (NO) production by combining it with L-Arginine (L-Arg) or the NO synthase inhibitor L-NAME through hemodynami, plasma BUN, creatinine (Cr) and Na concentration and renal oxidant/antioxidant system. Male Sprague Dawley rats were divided into 6 groups each has 8 rats; control, I/R, L-NAME and BQ+L-NAME groups Control, I/R, L-NAME, BQ, BQ+L- NAME, BQ+L-NAME+L-Arg. 30 min renal ischemia and 2 hours reperfusion were performed in all groups except Control group.