Kamu davasına katılma
Participation to public law suit
- Tez No: 221395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hukuk sistemlerinin gelişmesiyle birlikte, ceza yargılamasında birincil öneme sahip olan sanık yanında suçtan zarar görenin de önemi artmaya başlamıştır. Özellikle 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda modern suç politikasının mağduru ve suçtan zarar göreni korumaya yönelik yeni eğilimlerinin dikkate alındığı görülmektedir. Nitekim Ceza Muhakemesi Kanunu'nda mağdura ve suçtan zarar görene, hem soruşturma evresinde hem de kovuşturma evresinde, ihkakı hakka başvurmasının önlenmesi ve bununla birlikte ceza yargılamasında aktif olarak rol alabilmelerini temin maksadıyla birtakım haklar tanınmıştır. Toplum düzenini bozan ve suç oluşturan fiillerin kamu adına, Devlet tarafından görevlendirilmiş olan Cumhuriyet savcıları eliyle kovuşturulmaları asıl niteliktedir. Bunun yanında Ceza Muhakemesi Kanunu'nda kamu davasına katılma tüm suçlar bakımından kabul edilmekle, meydana gelen suçtan dolayı haklı yararı ihlal edilen suçtan zarar görenlerin de ceza yargılamasında toplumsal iddia makamının yanında yer almak hakkı mevcuttur. Bu çalışmada öncelikle mağdur ve suçtan zarar gören kavramlarının açıklanmasına gayret edilmiş, mağdurun ve suçtan zarar görenin soruşturma ile kovuşturma evresinde sahip olduğu haklarına değinilmiş ve kamu davasına katılma hakkı ile kamu davasına katılma kurumu incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In connection with the development of Law system, as well as the accused, which has the primary consideration in criminal procedure, the importance of the injured party has also started to increase. Particularly in Law on Criminal Procedure No 5271 that is put in force on June 01, 2005, it can be seen that new dispositions intended to protect the victims of modern criminal policies and injured parties have been taken into consideration. Thus, the victim and the injured party of a crime have been entitled to certain rights by means of the Law on Criminal Procedure both in the investigation phase and prosecution phase in order to prevent the appeal for the enforcement of rights and at the same time to allow them to take an active role in the criminal procedure. It is the principle to prosecute the criminal actions or those violating the social order on behalf of the public by public prosecutors appointed by the State. Moreover, as participation to public law suit has been considered in terms of all types of crime in Law on Criminal Procedure, the injured parties, whose justified benefits have been violated due to the crime occurred, are entitled to take place on the side of the public prosecution during the criminal procedure. In this analysis, principally the emphasis has been put to define the concepts of victim and injured party, the rights to which the victim and the injured party are entitled during the investigation and prosecution phases have been explained and the right to participate in a public law suit and the establishment of participation to the public law suit is endeavored to be analyzed.