Travma kökenli dissosiyatif bozukluk vakalarının ailelerinde çocukluk çağı travmalarının sıklığı
  1. Tez No: 138713
  2. Yazar: ERDİNÇ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
98 VII. ÖZET Travma Kökenli Dissosiyatif Bozukluk Vakalarının Ailelerinde Çocukluk Çağı Travmalarının Sıklığı Bu çalışmanın amacı, dissosiyatif bozukluğu olan kişilerin birinci derece yakınlarında çocukluk çağı travması ve dissosiyatif bozukluk sıklığının araştırılmasıdır. Dissosiyatif bozukluk tanısı konulan 24 vakanın tüm birinci derece yakınları görüşmeye çağrıldı. Davete uyan 50 kişi Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği ile ve bu ölçekte yüksek puan alanlar Yapılaştınlmış Tam Koydurucu Dissosiyatif Bozukluklar Çizelgesi ile değerlendirildi. Bu kişilere Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği verildi. Ayrıca Sınırda Kişilik Bozukluğu Ölçütleri tarandı. Bulgular aile bireyleri ile yaş, cinsiyet ve eğitim açısından eşleştirilmiş psikiyatri dışı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Hiçbir aile bireyinde dissosiyatif bozukluk ya da sınırda kişilik bozukluğu bulunmadı. Aile bireyleri kontrol grubuna oranla daha fazla dissosiyatif belirti ve çocukluk çağı travması tanımladılar. Bulgular aile içersinde dissosiyatif bozukluğu olan bireyin kurban konumunda olduğu, ancak aile bireylerinin psikopatoloji açısından eşikaltı kalan özellikler gösteren dissosiyatif bir aile sisteminin varlığı ile açıklandı. Sık duygudurum dalgalanmaları, yoğun öfke ve öfkeyi kontrol edememe, geçici dissosiyatif ya da paranoid belirtiler, ve kimlik konfüzyonu bu aile bireylerinin başlıca özellikleri arasındadır. Geçici irade bozulduğuna yol açması nedeniyle cezai ve hukuki ehliyet konusunu ilgilendiren dissosiyatif bozukluklar tedavicinin sosyal açıdan kurban ve istismarcı rollerim barındıran kaotik bir aile sistemine müdahale etmek zorunda kaldığı ve tedavi sürecinde istismar olgusunun gündeme gelmesi ile aile içinde ya da tedaviciye yönelik hukuki ve kimi zaman haksız taleplerin doğabileceği psikiyatrik durumlardır. '*£. ? U f^sföS
Özet (Çeviri)
99 VI. SUMMARY The Frequency of Childhood Traumata Among First Degree Relatives of Subjects with Trauma Related Dissociative Disorders The aim of this study is to determine the frequency of childhood traumata and dissociative disorders among first degree relatives of dissociative patients. All first degree relatives of 24 patients who were diagnosed as having a dissociative disorder were invited for an interview. 50 family members who participated in the study were evaluated using the Dissociative Experiences Scale, the Childhood Trauma Questionnaire, and the Borderline Personality Disorder Section of the SCID-H.. Subjects with a high DES score were evaluated with the SCID-D. They were compared with a matched non clinical control group. None of the family members had any dissociative disorder or borderline personality disorder. However, they reported dissociative experiencesd and childhood traumata more frequently than control group. The findings suggest that the dissociative subject is in a victim role in a dissociative family system whereas the remaining family members demonstrate subthreshold psychopathological features. These are frequent mood fluctuations, intense anger and inability to control the anger, transient dissociative and paranoiid features and identity confusion. Dissociative disorders have important implications for forensic psychiatry as they have negative influence on willpower transiently. On the other hand, the therapists have to intervene to a chaotic family system which contains victim and abuser roles. The emerging conflicts due to the illumination of abusive relationships in the family during the treatment process, legal procedures might emerge which can also cover the therapist who is under the risk of being professionally a victim of a dysfunctional system (e.g. malpractice suits filed by family members of traumatized patients).