Türk ceza yargılamasında mağdur çocuk
Child victim in criminal procedure law
  1. Tez No: 525416
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ceza yargılamasının temel amacı insan hakları ihlaline yol açmadan gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Devletle sanık arasındaki sıkı ilişki nedeniyle mağdur uzun yıllar boyunca unutulan bir süje olarak kalmıştır. Konu hakkında uluslararası alandaki çalışmalar ve özelikle 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile mağdurlar çeşitli haklarla donatılarak yargılama faaliyetlerinin bir süjesi haline getirilmişlerdir. Suç mağdurunun çocuk olması ise onu özel olarak korunmaya ihtiyacı bulunan birey haline getirir. Yetişkinlere oranla daha zayıf ve istismara açık olmaları sebebiyle özel olarak korunmaya ihtiyaçları vardır. Yargılama sürecinde bazı kurallarda çocuğa ilişkin özel usuller kabul edilmiştir. Bu sayede mağdur çocuğun, hukuki güvenliği sağlanmaya ve ikinci kez mağdur olması engellenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda ilk olarak mağdur çocuk kavramı ve kavramın içeriklerine yer verilmiş, çocuk hukukuna hakim olan ilkeler ve uluslararası hukuk bakımından mağduriyetin önlenmesine ilişkin uygulamalar ile çocuk mağdurun ceza yargılaması yönünden hakları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of criminal procedure is to reveal the truth without causing human rights violation. Because of the strong relation between the state and defendant, victim became a forgettable subject for many years. The international studies which are related to this topic and Criminal Procedure Law no. 5271 make victims subjects of this process by providing them various rights. Being a child makes the victim a person who needs to be protected carefully. Children need to be protected because they are more prone to be abused and they are weaker than adults. In the process of criminal procedure, some specific methods which concern children are accepted. By this way, it is tried to provide legal security for child victim while preventing the victim to experience victimization again. In this study, firstly the terms of child victim as well as its components are included. Besides, the concepts which have huge impacts in child law, the international implementations on prevention of victimization and rights of child victims in terms of criminal procedure are investigated in this study.