Benign kriterlere sahip over kistlerinde transabdominal sonografi rehberliğinde kist aspirasyonu
Transabdominal sonography guided aspiration of ovarian cysts which had benign criteria
- Tez No: 138731
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA YERGÖK, DOÇ. DR. A. AKTUĞ ERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Benign Kriterlere Sahip Over Kistlerinde Transabdominal Sonografi Rehberliğinde Kist Aspirasyonu GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, Kadın Hastalıklar ve Doğum Servisi'nde basit over kisti tespit edilen ve daha önce tıbbi tedavi uygulanmasına rağmen over kisti persiste eden 57 hasta, transabdominal sonografi rehberliğinde transabdominal aspirasyon yöntemi ile tedavi edildi. Aspirasyon öncesi, hastalar pelvik muayene, transvajinal-transbadominal ultrasonografı (Doppler dahil) ve tümör belirteç (CA-125, AFP, P-HCG, CEA) düzeyleri ile değerlendirildiler. Aspirasyon sonrası kistlerden alınan sıvılarda sitolojik değerlendirme yapıldı. Sitolojik inceleme bir hastada malignite yönünden kuşkulu, diğer hastaların tümünde ise malignite yönünden negatif olarak raporlandı. Çalışmamızın sonucunda sitoloji ile histoloji arasında belirgin uyum saptandı. Kist büyüklüğü ile volümü arttıkça ve septa mevcudiyetinde nüks oranlarının arttığı tespit edildi. Takibi yapılan 57 hastanın 16'sında (%33.3) nüks gözlendi. Sonuçta; hastalar aspirasyon yönteminden fayda gördüğü ve cerrahinin komplikasyonlanndan korunmuş olduğu için bu yöntemin laparoskopi ve laparotomiye bir alternatif olabileceği kanısına varıldı. Ancak var olan malign bir patolojiyi kaçırmamak için hastaların aspirasyon sonrası mutlaka yakın takip edilmelerinin gerektiği kanısına varıldı. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Transabdominal Sonograhy Guided Aspiration of Ovarian Cysts Which had Benign Criteria Transabdominal sonography guided transadbominal aspiration procedure was performed on 57 patients who had simple ovarian cysts that were persistent to previous medical therapy in Gülhane Military Medical Academy, Haydarpaşa Training Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology. Transabdominal and transvaginal ultrasonographic (including Doppler) and pelvic examinations were done and serum levels of tumor markers (CA-125, AFP, (3-HCG, CEA) were determined on all patients before the aspiration procedure. Also cytologic studies were done on the aspirated materials. Except one which was suspicious of malignancy, all of the aspirated materials were reported as benign. The cytologic and histologic result correlated well. As the size and volume of the cysts and the presence rate of septa increased, the recurrence rate of cysts also increased. The recurrence was observed in 16 of 57 patients (33.3%) in this study. We concluded that, the aspiration of cysts is a reliable procedure in the management of benign non neoplastic ovarian masses and may be an alternative to surgical treatment. But close follow- up is mandatory after the aspiration procedure to exclude an ovarian malignancy. 39