Preinvaziv servikal lezyonların tanısında HC-2 (hybrid capture) ,HPV-DNA testi ile pap-smear testinin karşılaştırılması
Comparism between HPV-DNA test (hybrid capture) and pap-simer in preinvazive cervical lesions
  1. Tez No: 138739
  2. Yazar: İPEK KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR HİMMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
53 VI ÖZET Skuamöz serviks kanserlerinin tamamına yakınından HPV'nin sorumlu olduğu ve erken tanının hastalığın takibi ve prognozu açısından önem taşıdığı bilinmektedir. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne çeşitli yakınmalar ile başvuran hastaların servikal sürüntü örnekleri kullanılarak, Mikrobiyolojik Anabilimdah'nda rutin hizmet vermekte olan Hibrit Capture - 2 sistemi ile karsinojenik HPV tiplerinden; 16, 18, 31, 33, 35, 45, 51, 52, 56 varlığı araştırılmıştır. Sürüntü örnekleri alman hastalara; yaş, ilk cinsel ilişki yaşı,ilk gebelik yaşı, partner sayısı, canlı doğum sayısı, korunma yöntemi olarak kondom kullanılıp kullanmaması, partnerde HPV öyküsü, gebelik sayısı, canlı doğum sayısı ve abortus sayısı soruldu. Aym hastalardan ayrıca eş zamanlı olarak pataloji laboratuarına gönderilen smear sonuçları değerlendirmeye alındı. Çalışmaya alman 450 olgudan, rastgele seçilmiş ve daha önce sitolojik-histolojik patoloji saptanmayan ve jinekolojik muayenede normal serviks görünümlü 428 olgunun 35'inde (% 8.17 ), tüm olguların ise 54'ünde (%12) HC-2 ile HPV DNA pozitif olarak bulunmuştur. Önceden sitolojik-histolojik anormalliği olan 22 olgunun 19'unda( %86.36) HPV DNA sonucu pozitif, 3'ünde ( % 13.63 ) negatif bulunmuştur. Serviks kanseri olan 3 olgunun üçünde test sonucu pozitif olarak saptandı.HPV DNA'sı pozitif ve negatif hastalar yaş, evlenme ve/veya ilk koit yaşı, partner sayısı, korunma yöntemi, partnerde HPV öyküsü, gebelik sayısı, doğum sayısı ve abortus sayısı bakımından birbiri ile karşılaştığında, sadece54 korunma yöntemi, partner öyküsü bakımından iki grup arasında anlamlı fark tespit edildi. HPV DNA negatif saptanan 396 olgunun 340'ımn( %86) sitoloji test sonucu ile uyumlu olarak normal saptanmıştır. HPV DNA sonucu negatif olduğu halde; sitolojide 3 olguda CİN II-III ( %0.75 ), 53 olguda ise ( % 13.38) CİNİ ve/veya HPV ile uyumlu bulgular saptanmıştır. Yani yalancı negatiflik oram %14.14 olarak saptanmıştır. HSIL ve kanser olgularında testin duyarlılığı %86, özgüllüğü ise %91 olarak bulunmuştur. HC-2 HPV DNA test duyarlılığı yüksek bir testtir. Tarama testi olarak maliyetine değerliliği henüz dünyanın bir çok ülkesinde kanıtlanmamış ve bu nedenle henüz FDA tarafından tarama testi olarak onay alamamıştır. Şüpheli smear olgularında kolposkopi yapılacak olguları belirlemede ve tedaviyi yönlendirmede rutin kullanıma geçmesi için yeteri kadar veri olmadığı kanısındayız. Konservatif yaklaşımı planlanan preinvazif servikal lezy onlarda uygulanması yararlı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
55 vn SUMMARY It has been well established that HPV is responsible of nearly all of the squamous cervical cancer and it has been known that earlier diagnosis is important in the prognosis of the disease. In this study, the cervical samples of the patients that applied to Gazi University Obstetrics and Gynecology Out Patient Clinics with different symptoms were researched for carcinogenic HPV types; 16, 18, 31, 33, 35, 45, 51, 52, 56 by Hybrid Capture II Assay that is used in routine diagnosis in Microbiology and Clinical Microbiology Department. The patients were interviewed about; age, first sexual intercourse, life time number of partners, using condom or not, HPV history in the partner and number of abortus. At the same time of taking cervical samples for microbiological investigation, smear samples were taken from the same patients and send to Gazi University Pathology laboratory. With Hybrid Capture Assay, 428 out of total 450 patients, whose were selected in randomized fashion and has normal appearance of cervix during gynecological examination. In35(8.17%) cases the was positive. In 22 patients whose had abnormal cytological result previously, 19 patients have positive test result; but three of these had negative HC - 2 result. The result of the test was positive in 3 cases diagnosed as carcinoma of cervix. 54 of the total 450 patients ( 12 % ) were HPV DNA positive.56 The above parameters of the positive and negative patients were compared with each other by statistical analyses, except the history of HPV in the partner and contraceptive methods no meaning difference were determined. The HPV tests results were negative in 396, 340 out of 396 ( 86 % ) were cytologically normal also. HPV test were determined negative in 3 patient with cytology of CIN II, III ( 0.75 % ) and 53 with CIN I and HPVatypia, so the sensitivity and specificty of HSIL and carcinoma of cervix were 86 % and 91 % respectively. The false negative rate was calculated as 14.14 % HC - 2 HPV DNA is highly sensitive test, but the use of the test as a screening method; brings great cost and routine use for screening test is not proved in many countries around the world. For our opinion we thought that there is not enough data to use this test routinely for screening cervical intraepithelial neoplasia and for determining which one should refer for colposcopic examination. It supposed that for the conservative management of pre invasive cervical lesions the test can be beneficial.