Servikal preinvaziv ve invaziv lezyonlarda P16İNK4A ekspresyonu:Preinvaziv lezyonların derecesi ile ilişkisi ve prognoza etkisi
P16İNK4A expression in preinvasive and invasve lesions ,relation with their histopatologic grade and its prognostic effects
  1. Tez No: 236702
  2. Yazar: MAHMUT ALĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ŞANİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Giriş: CDKN2A gen ürünü olan p16ink4a, tümör baskılıyacı protein olarak kabul edilmektedir. Bu proteininin HPV enfeksiyonu ile başlayan serviks kanseri oluşum patogenezinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı normal ve preinvaziv serviks dokularında p16ink4a overekspresyon dereceleri araştırmak ve preinvaziv lezyon dereceleri ile arasındaki ilişkiyi irdelemektir.Materyal ve Metod : Bu çalışma İ.Ü.C.T.F. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı'nda prospektif olarak yürütüldü. Preinvaziv ve ya invaziv servikal lezyonu saptanma durumuna göre 101 olgu çalışma grubuna alındı. ASCUS , LSIL ve HGSIL gibi anormal sitolojisi olan olgularda pozitif kolposkopisi durumuna göre biyopsi işlemi yapıldı. Doku kesitleri p16ink4a immunohistokimyasal antikor ile boyandı.Bulgular: Sitolojide ASCUS, LSIL, HSIL saptanan olguların oranları sırasıyla %19, %27, %54; histopatolojide normal, LSIL, HSIL tanıları saptanan olguların oranları sırasıyla %25, %30, %45 idi. Vajinal smear sonucu ASCUS olan 19 olgunun 4'ünde (%21) histopatolojik tanı HSIL idi. Olguların sitolojik ve histopatolojik bulguları arasındaki ilişkinin istatiksel analizinde korelasyon oranı %80 ve kappa değeri 0.071 olarak bulundu. Kolposkopinin preinvaziv displazilerin histopatolojik tanısındaki duyarlılık, özgünlük, PBD, NBD değerleri sırasıyla %80, %76, %91 ve %56 idi. Histopatolojide tanısı normal, LSIL, HSIL için şiddetli p16ink4a ekspresyonu oranlarını sırasıyla %0, %20, %83 olarak bulundu.Sonuç: Displazik servikal lezyonlarla, p16ink4a boyanma derecesi arasında bir ilişki olduğu görülmektedir. P16ink4a ekspresyonu'nun preinvaziv ve invaziv servikal displazilerin morfolojik tanısında destekleyici ve prognostik önemi olan bir parametre olduğu kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study was to analyze p16ink4a expression in cervical preneoplastic and neoplastic lesions . We also investigated the relation between p16ink4a expression and preinvasive lesion grade.Materials and Methods: Specimens from 101 biopsies, which represented CIN1-3 lesions were collected from the Cerrahpasa Medical Faculty , Department of Pathology.Biopsy samples were collected from an archive of formalin fixed, paraffin-embedded cervical tissues of a large histopathological diagnostic routine service laboratory. The immune staining was considered positive for p16INK4a when the nuclei were clearly positive.Results: In this study ,101 cervical biopsies (25 normal tissues, 30 LSIL, 46 HSIL) , strong staining reactivity to this antigen could only be demonstrated in % 20 of LSIL and in (%80) of HSIL cases. In our study, a statistically significant association was observed between cervical lesion grade and p16INK4a expression (P < 0.001). The kappa value for the strength of the correlation was 0.071 and concordance between them was % 80.In addition, colposcopy consistently showed sensitivity (% 80) and specificity (% 76) in detecting preneoplastic lesions with a high positive predictive value (%91) and negative predictive value (% 56).Conclusion: Our findings confirmed that p16 overexpression is associated to high-grade precancerous lesions.the demonstration of p16INK4a accumulation in the cell nucleus is one simple way of emphasising the presence of dysplastic cells and this staining can be applied to cytological samples. We concluded that p16INK4a expression could be a marker for dysplastic and neoplastic cervical cells.