Servikal preinvaziv ve invaziv lezyonların ayırıcı tanısında servikal elastografinin yeri
The role of cervical elastography in the differential diagnosis of cervical preinvasive and invasive lesions
  1. Tez No: 754105
  2. Yazar: ECEM YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAKKAS KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmada servikal preinvaziv ve invaziv lezyonların ayırıcı tanısında servikal elastografinin faydalı olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran servikal biyopsisi alınan ve final servikal biyopsi patoloji sonucu normal olan 19 kadın, low-grade squamous intraepithelial lesion (LSIL) olan 19 kadın, high-grade squamous intraepithelial lesion HSIL olan 19 kadın, serviks kanseri olan 19 kadın ve servikovajinal smear (CVS), human papilloma virüs (HPV DNA) test sonuçları normal olan 19 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 95 kadın dahil edildi. Kontrol grubu rutin kontrole gelen ve CVS, HPV-DNA test sonuçları normal olan sağlıklı gönüllülerden oluşturuldu. Elastografik görüntülemeler tek hekim tarafından aynı ultrason cihazı ile yapıldı. Ortalama elastografik servikal sertlik dereceleri (SD) kaydedildi ve her grup birbiri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to show the place of cervical elastography in the differential diagnosis of cervical preinvasive and invasive lesions. Material and Methods: A total of 95 patients were included in the study. A total of 95 patients, including 5 groups, were included in the study. who were admitted to the Department of Gynecology, University of Health Sciences Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital; Which are who had cervical biopsy for any reason and the results were normal final cervical biopsy in pathology results (n:19), had low-grade squamous intraepithelial lesion (LSIL) (n:19), had high-grade squamous intraepithelial lesion (HSIL) (n:19), had diagnosed with cervical cancer (n:19), and had normal CVS and HPV DNA test (human papilloma virüs) results (n:19). The control group consisted of healthy volunteers who came to the routine control and whose CVS, HPV-DNA test results were normal. Elastosonographic imaging was performed by me with same ultrasound device. Mean elastographic cervical stiffness degrees were recorded and each group was compared with the each other.