Postmenopozal hormon tedavisinin işitme duyusu üzerine etkisi
The affect of postmenopausal hormone treatment on hearing
  1. Tez No: 138741
  2. Yazar: ALİ KORAY BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BÜLENT TIRAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
43 ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD polikliniğe, Haziran 2001 ile Haziran 2002 tarihleri arasında başvuran 60 postmenopozal hasta, çalışmaya alındı. Ancak 15 hasta çeşitli nedenlerden dolayı çalışmadan çıkarıldılar. Hastaların çalışmaya dahil edilirken, işitme ile ilgili şikayelerinin olmamasına ve sistemik problemlerinin olmamasına özellikle dikkat edildi. Hastalara, 1 yıl boyunca konjuge östrojen (CEE) 0.625 mg ve medroksiprogesteron asetat 2.5 mg verildi. Hastalara tedavi öncesi ve sonrasında rutin kulak muayenesi ve saf ses odyometresi yapıldı. Ayrıca tedavi öncesi ve sonrasında kemik mineral yoğunlukları DEXA yöntemi ile ölçüldü. Elde ettiğimiz veriler SPSS 9.0 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Hastaların Ll-4 vertebra ve femur boynu kemik mineral yoğunlukları T skoruna göre değerlendirildiğinde, kemik mineral yoğunluklarının arttığı izlendi. Hastaların, saf ses odyometri sonuçlarında da tedavi öncesine göre belirgin iyileşme saptandı.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY 60 postmenopausal women who were admitted to Gazi University Faculty of Medicine, Obstetrics and Gynecology Department between June 2001 and June 2002 accepted to our study. However 15 patients were eliminated from the study for several reasons. The patients before including the study especially evaluated for the systemic problems and hearing loss. The patients had no systemic problems and hearing loss. The patients used conjugated equine estrogen 0.625 mg and medroxyprogesteron acetate for one year. The patients underwent rutin ear examination, pure tone audiometry and bone mineral dansitometry measurements before and after the treatment. Our data has been evaluated by using SPSS 9.0 packet program. The T score of LI -4 vertebra and femur neck were increased after the treatment. Pure tone audiometry results were significantly better when compared to baseline state.