Medroksiprogesteron asetatin perimenopozal dönemdeki hastalarda psikomatik semptomlar ve endometrium östrojen ve progesteron reseptör düzeylerine olan etkileri
The affects of medroxyprogesteron acetate on psychosomatic symptoms and endometrium estrogen and progesterone receptors in perimenopausal patients
- Tez No: 138742
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜLAZIM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
47 VII ÖZET Perimenopozal dönemde hastalarda menopozal dönemdekilere benzer şekilde sıcak basmaları, terleme ayrıca oligomenoreik tarzda adet görmeye sıkça rastlanmaktadır. Bu kadınlarda hem sıcak basmalarına karsı etkili, hem de karşılanmamış östrojenin endometrium üzerine olan etkilerinden korunmak amaçlı progestinler kullanılabilmektedir. Biz çalışmamızda 40 perimenopozal dönemde sıcak basması olan ve oligomenoreik tarzda adet gören kadında siklik 10 mg medroksiprogesteronasetat tedavisinin sıcak basmalarına karşı ve endometriumdaki östrojen ve progesteron reseptörlerine olan etkilerini inceledik. Çalışmamızdaki temel amaç medroksiprogesteron asetatın sıcak basmaları ve endometriyal östrojen ve progesteron reseptör düzeylerine üzerine olan etkilerini incelemekti, östrojen ve progesteron reseptörünü değerlendirebilmek için minimal invaziv yöntem olan pipelle kanülü ile insanda en kolay ulaşabileceğimiz yer olan endometriumdan örnekleme yapıldı. Hastaları ilk başvurudaki endometrial örneklemesinin sonuçlarına göre 3 gruba ayırdık. 1. grupta 12 hasta erken sekretuar endometrium, 2. grupta 12 hasta ileri sekretuar endometrium ve 3. grupta 16 hasta proliferatif endometrium döneminde bulundu. Hastalara 6 aylık siklik medroksiprogesteron asetat tedavisi uygulandı. 6 ay sonra tekrar endometrium, pipelle kanülü ile örneklendi. Elde ettiğimiz sonuçlar içerisinde medroksiprogesteron asetat kullanan hastaların sıcak basmalarında belirgin azalma görüldü. Ayrıca endometriumdaki glandüler ve stromal östrojen ve progesteron reseptör skorunun siklik medroksiprogesteron asetat tedavisi ile azaldığı izlendi.
Özet (Çeviri)
48 VIII SUMMARY In the perimenopausal period of life; the patients have symptoms of menopausal period of such as hot flashes, sweatings and oligomenoirrheic bleedings. In the perimenopausal period symptomatological relief could be seen in hot flashes by the use of progestins and unopposed estrogen could be opposed. In our study; we examined 40 patients who were at perimenopausal period of their lifes and had hot flashes with oligomenorhea. The patients used 10 mg MPA for six months in a cyclic manner. After six months we reevaluated the hot flash scores and the status of endometrial ER and PR. The patients were divided in to three groups according to their endometrial histological properties. At the admittance to our clinic; in the first group there were 1 2 patients whose endometrium were in the phase of the early SEM, the second group included 12 patients whose endometrium were in the phase of the late SEM, the third group included 16 patient whose endometrium were in the phase of the PEM. The basic aim of that study was to examine the effects of MPA on hot flashes and estrogen-progesteron receptors. The estrogen-progesteron receptors were sampled from the endometrium of the patients by using minimal invazive method of pipelle endometrial aspiration. The patients used MPA for six months. They used MPA ten days in a month. The dosage taken daily by the patients was 10 mg. After six months the endometrium of the patients were resampled by using pipelle canulla and the hot flashes are scored again. There was a reduction of hot flashes when MPA used. The glandular and stromal estrogen and progesteron receptor scores of endometrium were decreased.