İzostatik ve hiperstatik sistemlerin matris kuvvet yöntemiyle çözümü
Solution of statically determinate and statically indeterminate systems in the force method
  1. Tez No: 138807
  2. Yazar: CEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yapısal bir sisteme etkiyen yükler altında bu sistemde oluşacak gerilme ve deformasyonları bulmak için bir çok yöntem kullanılmaktadır. İzostatik veya hiperstatik yapı sistemlerinin ( kafes, kiriş ve çerçeve gibi çubuk sistemler ) çözümünde virtüel iş yöntemi, tesir çizgileri yöntemi, kuvvet yöntemi, açı yöntemi, cross yöntemi, matris deplasman yöntemi, matris kuvvet yöntemi v.b. çözüm yöntemleri kullanılmaktadır. Burada açıklanmaya çalışılacak olan matris kuvvet yöntemi de bu yöntemlerden birisidir. Çok kullanılan bir yöntem değildir. Çok kullanılmamasının sebebi ise bilgisayar ortamında kolay programlanamamasıdır. Bu tür sistemlerin çözümünde en çok kullanılan yöntem deplasman yöntemidir. Kuvvet yönteminde önce sisteme uygulanan yüklerin meydana getirdiği iç kuvvetler hesaplanır. Bu iç kuvvetlerin yardımı ile de sistemde meydana gelen deplasmanlar bulunur. Tez çalışması üç bölümden ve MATLAB 6.5'te hazırlanmış matris kuvvet yöntemiyle ilgili programlardan oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmaya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde temel kuvvet - yerdeğiştirme bağıntıları ve matris kuvvet yönteminde yapılan kabuller verilmiştir. Üçüncü bölümün ilk kısmında izostatik yapı sistemlerinin ( kafes, kiriş, çerçeve gibi çubuk sistemler ) matris kuvvet yöntemiyle çözümü üzerinde durulmuş ve bu konuda örnekler çözülmüştür. Üçüncü bölümün ikinci kısmında ise hiperstatik yapı sistemlerinin ( kafes, kiriş, çerçeve gibi çubuk sistemler ) matris kuvvet yöntemiyle çözümü anlatılmış ve bu konularla ilgili örnekler çözülmüştür. En son olarak MATLAB' ta hasırlanan bilgisayar programının akış diyagramı, veri dosyasının hazırlanması ve sonuç dosyalan verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Many methods are used to solve stresses and deformations under loading in structural system. Virtual work method, force method, displacement method, Cross method, matrix-displacement method and matrix-force method are used to solve statically determinate or statically indeterminate structures ( bar systems like truss, beam, frame ). Matrix-force method is one of them which is explained in this M. Sc. Thesis work. Matrix-force method could not be used widely. Because, it is not easy to produce computer programs for matrix-force method. The systems are usually analyzed by matrix-displacement method. In the Force Method firstly, internal basic structure forces are determined. Nodal displacements are determined by depending on forces. This M. Sc. Thesis consists of three chapters and Matrix-Force Method programs which were prepared in MATLAB 6.5. First chapter includes introduction to the study. Basic force-displacement relations and admissions for analyzing Matrix-Force Method was explained in chapter two. In first section of third chapter, it was explained to solution of statically determinate systems in the Matrix-Force Method, and examples were solved in this subject. In second section of third chapter, it was explained to solution of statically indeterminate systems in the Matrix-Force Method, and examples were solved in this subject. Flow diagrams of programs which was prepared MATLAB 6.5, prepared input files, output files were expounded.