Statistical quality control and its application
İstatistiksel kalite kontrol ve uygulamaları
- Tez No: 138806
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ALPAYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI ÖZET Kontrol kartları istatistiksel kalite kontrolün temel ve en etkili araçlarındandır. Günümüzde çeşitli endüstriyel süreçlerde etkili bir süreç kontrolü için yaygın ve kabul edilmiş bir teknik olarak kullanılırlar. Bu kontrol kartlarından bir tanesi tek gözlemli kontrol kartıdır. Bu çalışmada tek gözlemli kontrol kartları için iki standart sapma tahmincisi ele alınmıştır. Standart sapma tahmini önemlidir çünkü kontrol kartlarında yanlış sinyal verme oram direkt olarak standart sapmanın tahmin edilmesinden etkilenmektedir. Bu çalışmada verilen tahmincilerden biri bilinen örneklem standart sapmasını esas almakta diğeri ise hareketli açıklık değerlerini esas almaktadır. Tek gözlemli kontrol kartlarında standart sapma tahmin edilirken kullanılan standart yaklaşım hareketli açıklık değerleridir. Duncan 1974 yılında standart sapmayı tahmin etmek için hareketli açıklık değerlerinin kullanılmasını önermiştir. Ayrıca Ryan (1989) diğer standart sapma tahmincisi ile ilgilenmiş ve standart sapma tahmin edilirken örneklem standart sapmasının kullanılmasını önermiştir. Bu çalışmada hangi tahmincinin kullanılacağına karar verebilmek için MINITAB istatistik paket programında çalıştırılan simülasyonlar yardımıyla verilen tahminciler karşılaştırılmışlardır. Bu iki tahminci için yanlış sinyal verme olasılığı ve kontrol dışı durumu tespit etme olasılıkları araştırılmıştır. Ayrıca Roes, Does ve Schurink (1993) tarafından yanlış sinyal verme olasılığını gerçek değerine eşitlemek için önerilen düzeltilmiş limitlerde verilmiştir. Simülasyon sonuçlarına göre standart sapma tahmin edilirken doğru kontrol limitlerini elde edebilmek için örneklem standart sapması hareketli açıklık değerleri yerine kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The control chart a basic and power tool in statistical process control, is now a widely accepted and applied technique for effectively controlling various industrial process. One of the control charts is individual control chart. Two estimator of sigma are given for individual control chart in this study. Estimation of sigma is important because probability of incorrectly signaling is affected by sigma. One of these estimators is based on sample standard deviation and other estimator is based on moving ranges. The standard approach to estimate sigma for an individual observations control chart is to use moving ranges. Duncan in 1974 advised to use moving ranges to estimate sigma. Also Ryan (1989) discussed the other estimator of sigma and he advised to sample standard deviation to estimate sigma. In this study, these estimators are compared by simulations in order to decide which estimator is used. Simulations run in MINTTAB statistical software. For two estimators, probability of incorrectly signaling and probability of detecting of out-of control are investigated. Also corrected limits are given which are suggested Roes, Does and Schurink (1993) to equal probability of incorrectly signaling to actual rate. According to means of simulations, approaching of sample standard deviation can be used to estimate sigma to find adequate control limits. Method of Sample standard deviation can be used instead of method of moving ranges to estimate sigma.