Zemin üzeri dış duvarlarda seçenek özelliklerinin tanımlanması
  1. Tez No: 75606
  2. Yazar: UĞUR BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Ülkemizde, çağdaş gelişmelere paralel olarak yapı ürünlerinin üretim-tüketim- kullanım olanaklarının hızla artması ve bu artışla birlikte dış duvar elemanlarında ortaya çıkan çeşitli sorunları ve dış etkilere karşı gösterdikleri performansları ortaya koymak amacıyla“Dış duvarlarda seçenek özelliklerinin tanımlanması”içeriğinde bütünleştirilen konu incelenmiştir. Bu tez altı bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, dış duvarların tanımlanması, yapı dış kabuğuna etki eden etmenler, malzeme ve konstrüksiyon tekniklerine bağlı olarak gelişimi incelenmiştir. Dış duvarlar, iç mekanı dış mekandan ayıran, iç ortamda gerekli konfor koşullarını sağlamak yapı bünyesini ısı,su, nem, termel gerilmeler ve radyasyon gibi dış ortam koşullarının zararlı etkilerinden koruyan düşey, eğimli, yada eğrisel yapı bileşenlerinden oluşur. İkinci bölümde, dış duvarlar için yapılmış sınıflandırmalar incelenmiştir. Bu sınıflandırmalar ağırlıklarına, taşıyıcılık özelliklerine, su geçirimsizliklerine, ısı yalıtımlarına ve tabaka sıralamasına göre sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölümde, seçenek bilgi föylerinin oluşturulması için uygulanan yöntem anlatılmıştır. Bu amaçla önce dış duvar sınıflandırılması yapılmış ve dış duvar bileşenleri tespit edilmiştir. Bileşenlerin çeşitli katmanlaşmalarla biraraya getirilmeleri ile 48 adet dış duvar seçeneği oluşturulmuştur. Bu seçenekler içinde rasyonel olanlar seçilmiş, diğerleri elenmiştir. Dördüncü bölümde duvar seçenekleri için performans ölçütleri genel ölçütler ve özel ölçütler başlıkları altında açıklanmıştır. Beşinci bölümde dış duvar bileşenleri dış kabuk, havalandırma, ısı yalıtımı ve gövde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Altıncı bölümde dış duvarlarda uygulanan seçenekler föyler halinde sunulmuştur. vuı
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXTERNAL WALLS In order to express the rapid increase of possibility of manufacturing- cunsuming-using of the building materials in our country parallel to the contemporary developments and the problems appearing in the external wall elements with this increase and their performance against external actions; the subject amalgamated as“The definition of alternative properties in external wall”is surveyed. This thesis consists of six chapters. In the first chapter, definition of external walls, factors effecting the external crust of the building and its development related to the material and construction techniques is surveyed. Outer walls, consists of vertical, inclined or curved structurel components which seperates inner and outer spaces and protects the structure from the harmful effects of external actions such as heat, water, humidity, thermal stresses and radiation order to maintain the necessary comfort in indoor space. Up to the early 1930's especially in the residences, facades consisted of heavy load-bearing walls build by bricklaying techniques. In the late 1950's, prefabricated external wall types which could be said quiet complex in comparison with former and generally not load bearing began to be used. So, the improvements in not only the material, but application techniques as well maintained a reduction up to 70% in the heat loss of the building via crust incomparison with the time of normal brick usage in the external walls. In the second chapter, method apply for creating alternative data forms is explained. Firstly, external wall classification is made and external wall components are established for that aim. 48 external wall alternatives are created with different combinations of the components. The most rational ones among these alternatives are elected and others eliminated. In the third chapter external wall classifications are surveyed. These classifications include several component configurations. Typical external wall classifications are given below; IX1. External wall classification according to weight;. Heavy walls (>300kg/m2). Medium weight walls ( 100-300 kg/m2 ). Light walls (