Study of finned tube energy storage systems
Kanatlı boru ile enerji depolama sistemleri
- Tez No: 138829
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAYANSAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
m ÖZET Faz Değişim Malzemesi (FDM) kullanan gizli ısı depolama sistemleri, katılaşma veya erime yoluyla büyük miktarda enerji depolamak için etkili bir yoldur. Boru- kovan tipi ısı değiştirgeçleri, küçük hacimlerde yüksek verimlere ulaşabildiğinden gizli enerji depolama sistemleri için en uygun değiştirgeç tipi olarak kabul edilmiştir. Bu tip bir ısı değiştirgecinde FDM kovanı doldurur ve ısı tranfer akışkanı boruların içinden akar. Gizli ısı depolama sisteminde ısı transferini artırmak için değişik yöntemler uygulanmıştır. Değişik geometrilerdeki kanatlı boruların kullanımı, birçok araştırmacı tarafından gizli ısı depolama sisteminin verimini artıran bir etken olarak gösterilmiştir. Bu çalışmada, radyal kanatlı yatay bir boru etrafındaki iki boyutlu faz değişimi sayısal ve deneysel olarak incelenmiş, akış ve geometrik parametrelerin enerji depolamaya etkileri incelenmiştir. Ayrıca, sayısal sonuçların deneysel verilerle karşılaştırması yapılarak sayısal modelin uygunluğu gösterilmiştir. Anahtar kelimeler : Enerji depolama, faz değişimi, katılaşma, radyal kanatlı borular.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A latent heat thermal energy storage system using a phase change material (PCM) is an efficient way of storing or releasing a large amount of heat during melting or solidification. It has been determined that the shell-and-tube type heat exchanger is the most promising device as a latent heat storage system that requires high efficiency for a minimum volume.. In this type of heat exchanger, the PCM fills the annular shell space around the tube while the heat transfer fluid flows within the tube. There are several methods to enhance the heat transfer in a latent heat storage system. The use of finned tubes with different configurations has been proposed by various researchers as an efficient means to improve the charge / discharge capacity of a latent heat storage system. In this study, numerical and experimental investigations are performed for the two-dimensional phase change phenomena around a horizontal radially finned tube. The effects of flow and geometrical parameters on energy storage are investigated. Moreover, a comparison between the numerical results and the experimental data is provided. Keywords : Energy storage, phase change, solidification, radially finned tubes.