Türkiye'de çelik strüktürler ve kullanımını artırma yöntemleri
Steel structures in Turkey and methods of increasing its usage
- Tez No: 138879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AKTUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
n ÖZET Bu çalışmada; çelik malzeme ve çelik strüktürlerin genel özellikleri incelenerek, çeliğin tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş, Türkiye' de çelik strüktürlerin kullanımı örneklerle irdelenmiştir. İlk bölümde tez çalışmasının amaç ve kapsamı açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, çeliğin malzeme özellikleri, üretim yöntemleri, Türkiye' de üretilen hadde ürünler üzerinde durulmuş; çelik malzemenin özellikleri ve yapılarda çelik elemanların birbirine bağlanma metodlan ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde; çelik yapıların mimarlık tarihi içindeki gelişimi ele alınmıştır. Demirin mimaride ilk kullanım şekillerinden başlanarak; çelik yapı elemanlarının gelişimi kronolojik olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde; dünyada ve Türkiye'de demir-çelik sektörü araştırılmıştır. Ülkemiz koşullarının durumu ve dünya piyasası içindeki yeri üzerine durulmuştur. Beşinci bölümde; çelik yapı tasarımını etkileyen faktörler incelenmiştir. Altıncı bölümde; çelik malzemenin, mimarlığa sağladığı olanaklar üzerinde durulmuş, konu; avantaj ve dezavantajlar olmak üzere iki başlık altında tartışılmıştır. Yedinci bölümde; ülkemiz koşullan açısından çelik strüktürlerin kullanımı çeşitli başlıklar allında irdelenmiş ve çelik kullanımım artırabilmek için öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Türkiye' de uygulanan çelik strüktür örnekleri detaylı olarak incelenerek, çelik kullanımının bu yapılara sağladığı olanaklar araştırılmıştır. Sonuç bölümünde, çalışmanın genel bir özeti yapılmış, ülkemizde çelik yapı gelişimine katkıda bulunabilmek amacıyla öneriler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study dwells upon the general features and historical progress of steel material and steel structures. Moreover, the usage of steel structures in Turkey is examined by samples. In the first part, the objective and contents of thesis are explained. In the second part, the material features and production methods of steel, products which are produced in Turkey are examined. Features of steel materials and connecting methods of steel elements in structures are clarified. The third part involves the progress of steel structures in architectural history. And in this part progress of steel structure elements are examined according to the chronological order from the first usage methods of iron in architecture. In the fourth part, iron-steel sector in Turkey and on the world is investigated. The situation and the state on the world market of our country are mentioned. In the fifth part, the effective factors for steel structure design are examined. In the sixth part, the contributions of steel material for architecture are discussed besides two titles; advantages and disadvantages. In the seventh piaft discusses the steel structures usage according to our country situation, in different titles. This part involves suggestions to increase the usage of steel