Kentsel tasarım kullanıcı profili üzerindeki mekansal stratejileri
The Spatial strategies of urban design on the users profile
- Tez No: 138885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA AYSEL ALTINÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
u ÖZET Değişim ve dönüşümün hızı kent dokusunu günümüzde artık her anlamda tehdit etmektedir. Değişimin yönü her ne kadar mekansal dönüşümü ifade ediyor gibi görünse de, bu değişimi yaratan ve ondan beslenerek büyüyen güç odaklarının amaçsallıkları doğrultusunda mekan düzenlenmektedir. Başka bir değişle değişimin yönü artık sadece mekansal arttırımlar sağlamak yönünde biçimlenmemektedir. Dahası artık mekan belirli amaçların gerçekleştirilebilmesi yönünde anlam değişikliğine uğramış durumdadır. Bu doğrultuda mekan da, özellikle karlılığını arttırmaya çalışan sermaye odakları tarafından güçlü bir tüketim ürünü olarak ele alınmaya başlanmıştır. Bu da teknolojik ilerlemeler ve rekabetçi piyasalarında etkisiyle mekansal dönüşümün hızım arttırmaktadır. Bu çalışma mekanın organizasyonu üzerinde gelinen bu noktaya, bizleri ulaştıran nedensellikleri; ekonomik, politik, yasal ve toplumsal gibi yaşamsal ilişkiler ve etkileşimleri bütününde irdeleyerek, kentsel tasarım eyleminin amaçsallıktan araçsallığa doğru kayan içeriğini gözler önüne sermektedir. Bu da artık mekanın bir tüketim ürününe dönüştüğünü kanıtlamaktadır. Mekanın tüketim ürününe dönüşmesi de çoğu durumda, kurgusal çerçevesi içinde başka bir boyutta değer kazanırken özgünlüğünü kaybetmesine yol açmaktadır. Bu da mekan üzerinden, özellikle ekonomik ilişkilerin yönlendirdiği bir toplumsal sürecin tüketiciliğine karşılık gelmektedir. Artık bir proje kurgusal bütünlüğü üzerinden gerek alan içinde gerekse de alan dışında yaratacağı etkileşimi yönlendirecek güceIll sahiptir. Bu doğrultuda kullandığı mekansal araçta kentsel tasarım eylemi olmaktadır. Bu çalışma kentsel tasarım eyleminin yeniden yapılanmasının yönünü tarif eden bir çerçeveye oturmamaktadır. Sadece araçsallığınm ortaya koyduğu tablo üzerinden tasarım eyleminin hangi ellerde mekanı farklı olarak ele almakta olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this days, the speed of the variation and the transformation threats the town structure. The direction of the variation expresses the placestransformation as if it looks. The city places are put in order for the aims offeree mechanizms which creats this variation: becomes large and feeds from this. Alternatively, the direction of the variation doesn't take shape only arranging the place side. However, the place's means have changed for making some aims come true. Accordingly, the place has started to use as a powerful consumption item by the capital centers which increases to work for their profitablities. This situation has increased the speed of transformation of place with impression of technological developments and rivial markets. This study shows the causes (like economic, politic, legal and social) which convey us to the point of development in place organisation by investigating. And this study brings into public view the new urban design's content which through from tne purposes using to the direct using. This situation has proved the place was a consumption item. Generally under this situation; the place has changed itself as physically and qualitiy. Finally the place has losed its originalities. In this point, we can say; the economic relations do this view in the place. And now; a project through its content has the force to direct any interaction, in the project's inside and outside. According to this force of urban design are used in projects.This study isn't sit a situation which defines the side of renewal of urban design. Only through the directively of urban design; this study describes how the desing's factor takes up the places as different from eachother.