Waste minimization studies in an electrical devices manufacturing industry
Elektrik ekipmanları üreten bir endüstride atık minimizasyonu çalışmaları
  1. Tez No: 138886
  2. Yazar: HİLAL YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu tez kapsamında, elektrik endüstrisinde faaliyet gösteren A Fabrikası için ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi kurma çalışmaları ve fabrikada bu sisteminin kurulması ile hızla gelişim gösteren atık minimizasyon çalışmaları incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde, ülkemizde ve dünyada ISO 14001 Çevre Yönetim Sisterrıinin geHşimini gösteren literatür araştırması yapılmış, özellikle son yıllarda meydana gelen ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgeli organizasyon sayısındaki artış grafikler ile gösterilmiştir. İkinci bölümde, Çevre Yönetim Sistemleri (ISO 14000, EMAS, BS 7750) ve atık rmnimizasyonu teknikleri için literatür araştırması yapılmış, bu konular kapsamlı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tezin gelişiminde kullanılan materyal ve metodlar tanıtılmıştır. Dördüncü bölüm, Fabrika A' da kurulan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini ve kullanılan atık minimizasyonu yöntemlerini ayrıntılı olarak uygulama çalışması kapsamında ele alınmış, ISO 14001 gerekliliklerinin nasıl yerine getirildiği, kullanılan dokümantasyon yapısı ile örneklendirilerek açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca atık mimrnizasyonu kapsamına giren uygulamalar miktarsal verilerle ifade edilmiş, ISO 14001 ve atık rmnimizasyonu arasındaki bağlantılar üzerinde durulmuştur. Beşinci ve altıncı bölümlerde ise uygulama çalışmasına bağlı olarak elde edilen sonuçlar grafiklere aktarılmış ve değerlendirilmiştir. Son olarak bu fabrika ve bu uygulamaları yapacak diğer organizasyonlar için ISO 14001 ve atık rmnimizasyonu uygulamaları hakkında bir değerlendirme yapılmış, çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In the scope of this thesis, ISO 14001 Environmental Management System establishment studies for Factory A which shows activity in electrical industry and waste minimization studies which shows quick improvement by establishing of Environmental Management System have been investigated. In the first chapter of this thesis, the literature studies, which show improvement of Environmental Management System, have been realized in Turkey and in the world. Especially the increase in quantity of organisations which has ISO 14001 Environmental Management System certification, have been exhibited with graphics. In the second chapter, the literature works have been done for Environmental Management Systems (ISO 14000, EMAS, and BS 7750) and waste minimization techniques and mentioned subjects have been researched. Materials and methods which are used in this thesis have been explained in the third chapter. In the fourth chapter, detailed investigation has been made for used waste minimization methods and established ISO 14001 Environmental Management System in Factory A. How ISO 14001 requirements had been met were explained with used documentation structure by giving examples. Furthermore, used waste minimization techniques have been explained with quantitative data and relationship between ISO 14001 Environmental Management System and waste minimization applications have been researched. The results which are linked with application studies were transferred to graphics and were evaluated in the fifth and in the sixth chapters. Finally, an evaluation haveIV been made for studied factory and other organizations which will use ISO 14001 and waste minimization techniques. Also, suggestions were offered to studied factory and other organizations about ISO 14001 and waste minimization applications.