Policy of the European community towards the third world (1957-1985)
- Tez No: 13888
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Bu çalışma, Avrupa Topluluğu 'nun üçüncü Dünya politikasını analiz etmeyi hedeflemiştir. Kullanılan temel yaklaşım analitik yaklaşımdır. Avrupa Topluluğu ile üçüncü Dünya arasındaki ekonomik ve politik ilişkilerin boyutu ve kapsamı incelenmiştir. Bu amaçla, AT-ücüncü Dünya ilişkilerinin genel gidisi, ikinci Dünya savaşı sonrasında, uluslararası sistemde ortaya çıkan değişimler ılığında ele alındıktan sonra, üçüncü Dünya, Afrika-Karaib-Pasif ik (AKP), Akdeniz Havzası, orta ve Güney Amerika ve Güney Doğu Asya olmak üzere dört temel bölgeye ayrılmış; Topluluğun söz konusu bölgelerle ilişkileri detaylı olarak incelenmiştir, çalışmada, hammadde ithalâtını kontrol altına almak, ihraç pazarını genişletmek ve dünya politikasında ekonomik potansiyeli ölçüsünde söz sahibi olmak isteyen Avrupa Topluluğu ile dünya üretim ve ticaret ağında daha büyük pay elde ederek, ekonomik gelişimlerine hız kazandırmak ve iki-kutuplu dünyanın siyasi çekişmelerinden uzak kalmak isteyen üçüncü Dünya ülkelerinin, söz konusu hedeflere ulaşabilmek için işbirliğini arttırdıkları, ancak henüz arzu edilen düzeye ulaşılamadığı sonucuna varılmıştır. -v-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at the analysis of the policy of the European community towards the Third world by utilising mainly an analytical approach. The dimension and scope of economic and political relations between the community and the Third world were carefully examined, with this aim, first, general characteristics of these relations were considered under the light of changes emerged in the post-war era, then the Third world was divided into four basic regions: Africa-carribean-Pasif ic , Mediterranean Basin, central and. Southern America, and finally South-East Asia, by categorizing it as such, relations of the community vis-a-vis each region were studied in detail. it was seen that while the European community is seeking to ensure the raw-material import, expand its export market and gain an equivalent weight in world politics as its economic potential, the Third World is trying to get a larger share from the world production and trade, hence accelerate its economic development and avoid the political conflicts of the bi-polar world, in this framework, it was concluded that the two parties increased their cooperation, but however, could not reached the sought results..IV-