Açık kanallarda oluşan dalgaların deneysel ve teorik olarak araştırılması
Experimental and numerical investigation of wave propagation in ıopen channels
- Tez No: 138894
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, açık kanallarda dalganın yayılması durgun su bulunması durumu için incelenmiştir. Öncelikle dalga karakteristikleri deneysel olarak belirlenmiş ve daha sonra sayısal çözümlerden elde edilen teorik sonuçlarla karşılaştınlmıştır. Sayısal çözümler; karakteristikler yöntemi, eksplisit ve implisit sonlu fark yaklaşımları kullanılarak gerçeMeştirilmiştir. Deney düzeneği; memba ve mansap hazneleri ve kayıt cihazlarıyla donatılmış bir dikdörtgen kanalı içermektedir. Su derinlikleri; biri kanal başlangıcına yakın, diğeri orta noktada olmak üzere farklı iki kesitte ölçülmektedir. Su derinliklerini zamanın fonksiyonu olarak elde etmek için bir iletkenlik ölçer kullanılmış ve iletkenlik değerleri su derinliklerine dönüştürülmüştür. Deneysel sonuçlar, Activedaq veri kartı ve yazılımı kullanılarak bilgisayarda depolanmıştır. Kanalda dalga oluşturabilmek için bir şok dalgası ve bir giriş hidrografi uygulanmıştır. Hidrograf ile elde edilen sayısal ve deneysel sonuçlar birbiriyle daha iyi uyum göstermiştir. Şok dalgası durumunda ise karakteristik yöntem ile elde edilen sonuçların eksplisit ve implisit yöntemle elde edilenlere göre deneysel sonuçlarla daha çok uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the wave propagation in open channels is investigated for the case of motionless water. The wave characteristics are first determined experimentally followed by the comparison with theoretical results obtained from numerical solutions. The method of characteristics, explicit and implicit finite differences approaches are used to carry out numerical solutions. Experimental set-up contains a rectangular channel equipped with registration devices and reservoirs at upstream and downstream ends. The water depths are measured at two different sections; one of them being located near the upstream end, and the other one at midpoint. In order to get water depths as functions of time, a conductivity meter is used and conductivity values are translated to those of water depth. Experimental results are stored in the computer by using Activedaq ( Data acquisition and data control card ). A shock wave and a hydrograph are applied to generate the wave in the channel. The agreement between the numerical and experimental results is better in the case of hydrograph. In the case of the shock wave, the numerical results obtained from the method of characteristics agree more with the experimental ones when compared with those found from explicit and implicit finite difference schemes.