Çok katlı konut yapılarında takviyeli yığma yapımın Türkiye koşullarına uygulanabilirliği açısından bir model önerisi
A model proposal for adaptation or reinforced masonry to circumstances of Turkey for residential buildings
  1. Tez No: 138896
  2. Yazar: AHMET VEFA ORHON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ORBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
II ÖZET Yığma yapılar Türkiye'nin mevcut yapı stoğu içerisinde önemli bir yer tutmasına rağmen, uygulamalar çoğunlukla kırsal kesimde ve basit (takviyesiz) yığma yapılar ile sınırlı kalmakta, takviyeli yığma yapım uygulanmamaktadır. Kullanım bulan basit yığma yapıların kolaylıkla sakımlabilecek uygulama ve malzeme hatalarından kaynaklanan olası yetersizlikleri nedeniyle yığma yapılara önyargı ile yaklaşılmakta, 'depreme dayanıksız basit yapı' olarak görülüp deyim yerindeyse küçümsenmektedir. Mühendislerimizin bile yığma sistemleri sadece yerçekimine karşı koyan strüktürlerde kullanıma uygun olarak düşündükleri, eğilmeye çalışan strüktürleri ise konvansiyonel betonarme sistemlerle yapmaya eğimli oldukları' bir gerçektir. Takviyeli yığma yapımın geliştirilmesi yığma duvar kalınlıklarım büyük ölçüde azaltmış, dinamik yanal yüklere karşı dayanıklı yığma yapı tasarımı için rasyonel bir yöntem sağlamıştır. A.B.D. ve Yeni Zelanda başta olmak üzere pek çok ülkede, depreme karşı güvenli bir yapım yöntemi olarak kabul gören takviyeli yığma yapım, özellikle otel ve konut yapılan gibi kullanım sürecinde planı sabit kalan ve nispeten küçük mekanlara ihtiyaç duyulan yapılar için ekonomik bir yapım sistemi olarak yaygın kullanım bulmaktadır. Bu niteliği ile takviyeli yığma yapımın, Türkiye'deki konut açığının giderilmesinde yapı güvenliğinden ödün vermeksizin kullanılabilecek bir yapım sistemi olduğu düşünülürse, ülkemizdeki yığma uygulamalarının takviyeli yığma yapım ile etkinleştirilmesi ülkemiz koşulları açısından önemli bir gereksinim olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada bu gereksinimden hareketle, ülkemizde uygulanmayan - hatta bilinmeyen - takviyeli yığma yapım sistemlerinin, Türkiye koşullarına uygun olarak çok katlı konut yapılarında kullanımı için bir yapım modeli oluşturulmuştur. Tüm deprem bölgelerinde 5 kata kadar olan 'alçak çok katlı' konut yapılarında kullanılmak üzere oluşturulan yapım modeli için strüktürel elemanlar, malzeme ve donatı koşulları tariflenmiş, tasarım ve hesap yaklaşımı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Although masonry buildings take considerable part in housing presence of Türkiye, masonry practice mostly involves plain masonry buildings in rural areas and does not involve reinforced masonry. It can be said that masonry buildings are considered as 'plain building nonresistant to earthquake' and even disdained in Türkiye, due to possible insufficiency of mostly constructed plain masonry buildings resulting from easily avoidable application errors or material faults. Even our engineers have tended to treat masonry as gravity construction and to use conventional reinforced concrete for structures, which are subjected to flexural stresses. The introduction of reinforced masonry allows wall thicknesses to be decreased dramatically and provides a rational method to design masonry walls to resist dynamic lateral loads. In various parts of the World, U.S.A. and New Zealand in particular, reinforced masonry is now widely used as an economical and earthquake resistant form of construction, especially for the structures that need small spaces but do not require flexible planning, such as motels and residential buildings. Regarding reinforced masonry as an adequate construction system to satisfy housing shortage problem of Türkiye in a safe manner, it is an important necessity to improve present masonry practice of Türkiye by introducing reinforced masonry. Relating to this necessity, a construction model based on reinforced masonry which is not used - even not known - in our country for earthquake resistant multi-storey residential buildings is constituted in this study according to conditions of Türkiye. The model is constituted for low rise multi-storey (up to five storeys) residential buildings in all seismic zones and also defines structural elements, materials and reinforcement provisions and design approach.