Existential resistance to life and inauthentic responses in Harold Pinter's and Edward Albee's plays
Harold Pinter ve Edward Albee'nin oyunlarında hayata varoluşsal direnme ve otantik olmayan tepkiler
- Tez No: 250782
- Danışmanlar: DR. DENİZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez Harold Pinter'ın ?Doğumgünü Partisi?, ?Kapıcı? ve ?İnce Sızı? ve Edward Albee'nin ?Hayvanat Bahçesi Hikayesi? ve ?Hassas Denge? adlı oyunlarını karşılaştırmalı bir şekilde inceler. İncelenen oyunlardaki dramatik yapı, karakter betimlemeleri ve dilin kullanılışı yazarların varoluşculuk felsefesinin benzer konularını incelediğini ortaya koyar. Bu yazarlar insanın hayata varoluşsal direnmesini, varoluşsal endişe ve umutsuzluk içerisinde yaşadığı benlik problemini ele alır. İnsan, hayatın anlamsızlığından, karar verme özgürlüğünden ve sorumluluk yükünden kaçmak amacıyla çok çeşitli otantik olmayan tepkiler verir. Bu çalışmanın amacı adı geçen oyunlarda karakterlerin verdiği otantik olmayan tepkileri irdelemektir. Otantik olmayan bu tepkiler aktif ve pasif olarak sınıflandırılıp incelenirken adı geçen yazarların konuya yaklaşımlarındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya konulur.
Özet (Çeviri)
This thesis carries out a comparative analysis of Harold Pinter?s ?The Birthday Party?, ?The Caretaker?, and ?A Slight Ache? and Edward Albee?s ?The Zoo Story? and ?A Delicate Balance?. It achieves this by exploring how the dramatic structure, characterization, and use of language in these plays display the playwrights? tendency to employ similar themes of existentialist philosophy; existential resistance to life and man?s self-quest in the face of existential anxiety and despair. Man shows a variety of inauthentic responses in order to escape the lack of meaning in life, freedom to choose and burden of reponsibility. The aim of this study is to discuss these inauthentic responses given by the characters in the above mentioned plays. They are classified as active and passive forms and analyzed while the parallelism and differences between these two playwrights? approaches are explored.