Açık anahtar kriptografisi ile sayısal imza tasarımı ve uygulaması
Digital signature design and application with public key cryptograpy
  1. Tez No: 199883
  2. Yazar: MERYEM KIRIMLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AÇIK ANAHTAR KRİPTOGRAFİSİ İLESAYISAL İMZA TASARIMI VE UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Meryem KIRIMLIGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2007ÖZETBu tezde, veri işlem güvenliğinde kullanılan şifreleme teknikleri vesayısal imzalar hakkında genel bilgi verildikten sonra RSA şifreleme veimzalama algoritması kullanılarak tasarlanmış olan Sağlık OcağıYönetim Sistemi (SOYS) uygulaması ele alınmıştır. SOYS programı ileweb üzerinden il ya da ilçe merkezlerindeki tüm sağlık ocaklarına aitverilerin merkezi bir sunucuda toplanması sağlanmaktadır. Aynızamanda yüksek risk oranına sahip olan bu verilerin kurum içi ya dakurum dışından gelebilecek saldırılara karşı korunmasıamaçlanmaktadır. Bu sebeple, geliştirilen java güvenlik yazılımı ile tümverilerin sayısal imzalı olarak iletimi sağlanmakta ve bu şekilde hemkişilerin sayısal kimlikleri tespit edilerek kaynaklara erişim kontrol altınaalınmakta hem de elektronik ortamda transfer edilen bu verileriniçeriklerinin korunması sağlanmaktadır.Bilim Kodu : 702.3.006Anahtar Kelimeler : Açık anahtar, Gizli anahtar, Sayısal İmza, Şifreleme,Şifre ÇözmeSayfa Adedi : 78Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. O. Ayhan ERDEM
Özet (Çeviri)
DIGITAL SIGNATURE DESIGN AND APPLICATIONWITH PUBLIC KEY CRYPTOGRAPY(M.Sc. Thesis)Meryem KIRIMLIGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this thesis, after being given a general information aboutcryptography methods and digital signatures, Village Clinic ControlSystem (VCCS) which is projected with using RSA encryption andsignature algorithm is taken up. Using this , Village Clinic ControlSystem, datas, belonging to all village clinics in the cities and counties,is provided to gather with a central server through a web interface. Atthe same time, these datas, which have high risk, should be protectedagainst probable attack from inside or outside of clinic. For this reason,all datas are sent with digital signature using developed java securitysoftware. Therefore, reaching the sources is undercontroled withdetermining personal digital identity and also these data contentswhich are transfered on the electronic environment are protected.Science Code : 702.3.006Key Words : Public Key, Private Key, Digital Signature, EncryptionDecryptionPage Number : 78Adviser : Asisst. Prof. Dr. O. Ayhan ERDEM