Kriging yöntemi ile Kangal kömür sahası kömür kalite modellemesi
Coal quality modelling of Kangal coal mine by kriging
- Tez No: 138997
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ELEVLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi KRİGİNG YÖNTEMİ İLE KANGAL KÖMÜR SAHASI KÖMÜR KALİTE MODELLEMESİ Kadriye MURAT Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Birol ELEVLİ Bu çalışmada, Kangal-Kalburçayırı kömür sahasında kömür kalite değişkenleri olan kalori, kalınlık, nem, kül ve kükürt kullanılarak kömür kalite nıodellemesi yapılmıştır. Öncelikle kömür kalite değişkenlerinin variogram analizleri yapılmış ve bu analizler yardımıyla yön diyagramları çizilmiştir. Yön diyagramlarından elde edilen veriler tasarım programına aktarılmış ve tasarım programında her parametrenin üst ve alt damar için blok modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan blok modellere kıiging yöntemi kullanılarak değer atanmış ve yine aynı yöntemle rezerv miktarı hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucu üst damar rezerv miktarı 35.388.246 ton, alt damar rezerv miktarı ise 43.241.948 ton bulunmuştur. Üst damar için en yüksek rezerv miktarı 1000-1250 Kcal arasında 13.151.762 ton, alt damar için de 1000- 1250 Kcal arasında 20.100.295 ton çıkmıştır. Kömür sahasının üç boyutlu blok görüntülerinin incelenmesi sonucunda cevherleşmenin kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda geliştiği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: kömür, blok model, jeoistatistik, kriging.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis Coal Quality Modelling of Kangal Coal Mine by Kriging K a eltiye Murat Cumhuriyet University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Supervisor : Prof.Dr. Birol Elevli In this study, the coal quality variables (calori, sulphur, ash and moisture) of Kangal Kalburçayırı coal area were modelled. Initially, the conceptual block model of the area has been created Then the variogram analysis of variables have been carried out. The results of variogram analysis have been used to assign the value of quality parameters for each block by utilizing kriging. The obtained block model is used to determine the reserve of the coal area. The coal reserve of upper and lower seams are found 35388246 tons and 4324 1 048 tons, respectively. It is seen that the maximum reserve of 13 I 5 1762 tons is ranging between 1000 to 1250 Kcal in the upper seam and 20100295 tons of lower seam is also ranging between 1000 to 1250 Kcal. The investigations of three dimensional block model views showed that the mineralization is in the direction of northwest-southeast. KEY WORDS: Coal, block model, geostatistics, kriging