Manyetik mineraller kullanılarak Gediz Nehri civarındaki çevresel kirliliğin belirlenmesi
The Determination of pollution around Gediz River by using magnetic minerals
  1. Tez No: 139008
  2. Yazar: CANER YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA KİLİSLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, çevresel manyetizma teknikleri ile Gediz Nehrindeki kirliliği belirlemektir. Gediz Nehrinden ve ana kollarından alınan 23 sediment örneğinin derinliğe bağlı olarak düşük ve yüksek frekansta manyetik süseptibiliteleri ölçülmüştür. Örneklerin manyetik fazlarını belirlemek için manyetik süseptibilitesinin sıcaklığa bağlı değişimi incelenerek Curie sıcaklıkları belirlenmiştir. Manyetik süseptibilitenin, aşağı ve orta Gediz'de endüstriyel ve kentsel atıklardan kaynaklanan bir atış gösterdiği belirlenmiştir. X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is determination of pollution in Gediz River using environmental magnetism techniques. Magnetic susceptibility of 23 sediment samples which are taken from Gediz River and its stream was measured in low and high frequency according to depth. To determine the magnetic phase of samples, their magnetic susceptibility changes depending on temperature was examined and Curie temperature was determined. Magnetic susceptibility enrichment was determined in middle and low part of Gediz River which is caused from industrial and urban waste water. XI