Maldan Köyü (Manisa) florası
The flora of Maldan (Manisa) village
  1. Tez No: 139010
  2. Yazar: YURDANUR AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Maldan Köyü (400 m) Manisa'nın kuzeyinde ve Yunt Dağları'nda bulunmaktadır (1075 m). Bu alan Davis'in Grid sistemine göre B1 karesine girmektedir. Tayin edilen örnekler liste halinde hazırlanırken Türkiye Florası'ndaki sisteme bağlı kalınmıştır. Bu çalışmada verilen bitkiler 2002 - 2003 yıllan arasında Maldan (Manisa)'dan toplanmıştır. Çalışmalar sonucu bölgede 70 familya, 276 cinse ait toplam 468 vasküler bitki taksonu belirlenmiştir. Bu taksonların fitocoğrafik olarak % 35,8 'i Akdeniz, % 2,56 'sı Avrupa Sibirya ve % 1,28 'i İran-Turan flora bölgesi elementidir. Endemik türlerin sayısı 15 olup; toplam floranın % 3,2' sini oluşturmaktadır. Araştırma alanının florasında en çok takson içeren ilk 10 familya Fabaceae, Asteraceae, Poaceae, Brassicaceae, Apiaceae, Caryophyllaceae, Liliaceae, Labiatae, Rosaceae, Boraginaceae' d ir. Ayrıca Maldan Köyünde halkın çeşitli amaçlar için kullandığı bitkiler de verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Village of Maldan (400 m) lies in the north of Manisa, on the Yunt Mountain (1075 m). According to Davis' Grid system the area is in the B1 square. Collected plant samples were identified according to“Flora of Turkey”and then list prepared due to the same method. The plants listed in this study were collected from Maldan (Manisa) between 2002-2003 years. During the floristic studies, 70 families, 276 genera and 468 vascular plants were collected. Phytogeographically, 35,8 % of the taxa belong to Mediterranean, 2,56 % Euro - Siberian and 1,28 % Irano -Turanian. The number of endemic species is 1 5; this consists of 3,2 % of the total flora. In the research area, were found first 10 families containing most of the taxa Fabaceae, Asteraceae, Poaceae, Brassicaceae, Apiaceae, Caryophyllaceae, Liliaceae, Labiatae, Rosaceae, Boraginaceae. In addition, the list of the plants that are used for various aims by villagers of Maldan is given.