Manisa ili Yağcılar beldesi bağlarının kimyasal ve fiziksel özellikleri
The Chemicals and physicals properties of the vineyards in Yağcılar-Manisa region
- Tez No: 139011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EREEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Araştırma, Türkiye'de önemli bir besin maddesi olan üzüm bağı yaprağı ile topraklarının bazı makro ve mikro element düzeylerini belirlemek amacıyla Manisa ili çevresinde yürütüldü. Bu çalışmada, bölgedeki 25 bağdan alınan yaprak ayası ve toprak örneklerinin Na, K, Ca, P, Mg, Fe, Zn, Mn, Cu ve N sayımlan ICP-AES ile yapılarak, alınan örneklerin sözü edilen element konsantrasyonları belirlenmiştir. Primordial radyonüklidler arasında en önemli ve baskın olanları Uranyum-238, Toryum-232 ve ürünleri ile Potasyum-40' dır. Çalışmada 25 farklı bağdan toplanan toprak örneklerinin gama spektrometrik analizi ile elde edilen Uranyum-238, Toryum-232 ve Potasyum-40* in ortalama aktivite konsantrasyonları da belirlenerek rapor edilmiş, dış kaynaklı karasal gama doz hızlan ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A survey was conducted in the Manisa Region in order to determine the macro and some of the micro nutrient status of the grapevine soils and leaves,one of the traditional crops of the region. Grapevine leaves are important food material in Turkey. In this study, Na, K, Ca, P, Mg, Fe, Zn, Mn, N and Cu contents of the leaf and soil samples taken from 25 grapevines in this region were analyzed by ICP-AES. The Ca, K, Mg, Na, Cu, Mn, Zn, N and P concentrations of the samples were determined. Among the primordial radionuclides, the most important and predominant are Uranium-238, Thorium-232 and their progency and Potassium-40. In this study, the average activity concentrations of K-40, U-238 and Th-232 obtained from gama spectrometric analysis of soil samples collected at 25 sampling points were reported. Mean outdoor terrestial gamma dose rate was measured.