Manisa ilindeki tarım alanlarından izole edilen potansiyel mikotoksijenik mikrofungusların bazı pestisitlere karşı duyarlılıklarının araştırılması
Determination of pesticides sensitivity of potantial mycotoxigenic microfungi which isolated from cultivated areas of Manisa
  1. Tez No: 414298
  2. Yazar: AZİZE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Manisa İli yoğun tarımsal üretimin yapıldığı bir coğrafik bölgedir. Bu bölge ayrıca uygun iklimsel özellikleri nedeni ile fungusların gelişimi açısından da elverişli bir alandır. Tarımsal alanlarda mikrofungus gelişiminin önlenebilmesi ve yetiştirilen ürünlerde mikotoksin bulunma riskini azaltabilme amacı ile farklı pestisitler kullanılmaktadır. Çalışmamız pestisitlere dirençli potansiyel mikotoksin üreticisi mikrofungusların ortaya çıkarılması açıcından büyük önem arz etmektedir. Manisa İli, Muradiye beldesi, Yağcılar köyü civarında bulunan ve farklı tarımsal ürünlerin yetiştirildiği altı farklı istasyondan Temmuz 2011-Ocak 2012 tarihlerinde, bu ayların ilk haftası içinde iki kez toprak örnekleri alınmıştır. Çalışmanın dirençlilik aşaması için bölgede kullanılan fungisitlerden olan benomil ve dikotan kullanılmıştır. Çalışma süreci boyunca izolasyon aşaması ve duyarlılık/dirençlilik testleri aşamalarında toplam 1585 adet petri kabı kullanılmış, G örneklemesinde (Temmuz) 111 izolat ve A örneklemesinde (Ocak) 72 izolat olmak üzere toplam 183 adet izolat elde edilmiştir. Dirençlilik işlemleri sonucunda toplam 79 izolat benomil ve dikotan 'a karşı direnç göstermiştir ve bu izolatlar genus düzeyinde tanımlanmıştır. Bu tanımlama işlemleri sonucunda 7 ayrı genus teşhis edilmiştir. Belirlenen genusların dağılımı şu şekildedir: Alternaria, Aspergillus, Fusarium, Penicillium, Rhizopus, Trichoderma ve Mycelia sterilia. Çalışmamız sırasında en sık karşılaşılan ilk üç genus sırasıyla Aspergillus, Rhizopus, Penicillium 'dur.
Özet (Çeviri)
Manisa is a geographical area with intensive agricultural production. This region is also in a favorable area for he development of fungi due to climatic characteristics appropriate. Different pesticides, with the objective to diminish the risk of mycotoxins present in agricultural areas and to prevent the development of microfungi grown products are used. Our study is of great importance for the discovery of potential mycotoxin producers that resistance to pesticides. Twice soil samples have been taken in the first week of July 2011 and January 2012 in six various agricultural areas in Yağcılar village, Muradiye, Manisa. Benomyl and dichotan were used in resistance phase of our study. Through the study, 1268 petri dishes were used in isolation and sensitivity/resistance tests and 124 isolates in G sampling and 72 isolates in a sampling were taken. As a result of resistance studies a total of 79 isolates showed resistence to benomyl and dichotan and these isolates were identified the genus level. Totally, 7 genus were identified. Distribution of these genus is as follows; Alternaria, Aspergillus, Fusarium, Penicillium, Rhizopus, Trichoderma and Mycelia sterilia. The most common three genera were Aspergillus, Rhizopus and Penicillium.